Nowy numer 30/2021 Archiwum

Niemcy zakochani w Pol(s)ce

Rozmowa z dr Agnieszką Ładą z Instytutu Spraw Publicznych, autorką raportu „Fascynacja, miłość, przypadek. Niemieccy migranci w Polsce”.

Jacek Dziedzina: Komu kibicuje Niemiec osiadły w Polsce, ożeniony z Polką, w czasie meczu Polska–Niemcy?

Doktor Agnieszka Łada:To chyba jeden z najtrudniejszych momentów w polsko-niemieckich parach, zwłaszcza jeśli te osoby są prawdziwymi kibicami. Podejrzewam, że on jest za Niemcami, a ona za Polską. Ale na pewno gdy Polska gra przeciwko innym krajom, to niemieccy mężowie mocno kibicują Polsce.

Polska da się lubić… przez Niemców?

Nawet bardzo! Wszyscy moi rozmówcy podkreślali, że mieszkają tu dlatego, że im się podoba. Nawet jeśli głównym powodem przyjazdu do Polski była miłość do obecnej żony czy dziewczyny, to wspominają również, że Polskę lubią i żyje im się tu dobrze.

Co sprawia, że bogaty Niemiec osiedla się w Polsce, która według niemieckich stereotypów to kraj złodziei samochodów?

Część tych stereotypów to już przeszłość. Polacy są kojarzeni jako pracowici, dobrze wykształceni i przedsiębiorczy ludzie, do tego sympatyczni. Owszem, istnieje świadomość, że poziom życia w obu krajach różni się – choć nie w każdym kręgu zawodowym. Niektórzy Niemcy – pracownicy międzynarodowych firm, podkreślają, że ich zarobki i uposażenia ich polskich kolegów naszym kraju są takie same i tak samo dobre. Niektórzy, pracując dla zagranicznych klientów, zarabiają kwoty zachodnioeuropejskie, co oczywiście przy cenach w Polsce gwarantuje im życie na dobrym poziomie. Natomiast jednym z głównych powodów przyjazdu do Polski jest wspomniana już miłość. Zwykle takie polsko-niemieckie pary to Niemiec i Polka – odwrotne przypadki zdarzają się dużo rzadziej. Ale też zafascynowanie krajem i dynamika rozwoju przyciągają Niemców do nas.

Co ich najbardziej fascynuje, a co drażni w Polsce?

Fascynuje ich wspomniana dynamika rozwoju naszego kraju. Podoba im się też polska elastyczność i pomysłowość, co powoduje dobre radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Niemców drażni brak poczucia wspólnoty w miejscu pracy – takiej współodpowiedzialności za firmę, instytucję i jej rozwój. Zauważają, że w wielu przedsiębiorstwach panuje też stosunkowo duża hierarchia. Smuci zaś, że Polacy tak często się kłócą, że nie są otwarci na dialog, zrozumienie dla innych opinii.

A czy Niemcy mają świadomość problemów politycznych w relacjach między naszymi państwami?

Tak, bardzo ich to interesuje, śledzą na bieżąco, co dzieje się w polityce. I przede wszystkim martwi ich obecny chłód.

To nie tylko nastroje „antyniemieckie”, częściej zarzuty dotyczące polityki historycznej Niemiec, braku uznania mniejszości polskiej, kwestia reparacji czy porozumiewania się z Rosją, m.in. w sprawie gazociągów. Rozumieją nasze obawy?

Niemcy, którzy tu mieszkają, dobrze rozumieją polskie opinie i są często ich ambasadorami w Niemczech. W sprawie Rosji czy gazociągu mają dokładnie takie zdanie jak Polacy. Natomiast jeśli chodzi o podnoszenie postulatu przyznania niemieckiej Polonii statusu mniejszości, to – będąc w kontakcie z Polakami w Niemczech – wiedzą, że to pomysł kilku polonijnych działaczy, mających poparcie niewielkiej grupy. Większość Polaków w Niemczech w ogóle nie jest tym zainteresowana i nie widzi takiej potrzeby. Natomiast Niemcy w Polsce bardzo by chcieli, aby nasze kraje wspólnie wychodziły naprzeciw wyzwaniom w Europie.

Ktoś z nich planuje powrót do Niemiec czy Polska jest jednak nową ojczyzną na stałe?

Zdecydowana większość planuje zostać w Polsce. Poszczególne osoby dopuszczają myśl, że kiedyś stąd wyjadą, ale niekoniecznie do Niemiec – tam, gdzie akurat będzie ciekawa praca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama