Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kard. Sarah: Tłumaczenia ksiąg liturgicznych nadal muszą być zatwierdzone przez Rzym

Tłumaczenia ksiąg liturgicznych na języki współczesne nadal muszą być zatwierdzone przez Stolicę Apostolską - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah.

W artykule dla francuskiego pisma "L’Homme Nouveau" stwierdził, że postanowienia motu proprio „Magnum principium”, przenoszące część odpowiedzialności za tłumaczenie tekstów liturgicznych ze Stolicy Apostolskiej na konferencje episkopatów, nadal wymagają zatwierdzenia Watykanu dla wszelkich przekładów, czy wprowadzanych zmian.

Kard. Sarah zaznaczył, że zatwierdzenie tłumaczeń przez Stolicę Apostolską jest aktem autorytatywnym, mającym zapewnić wierność oryginalnemu tekstowi w języku łacińskim. Chociaż w myśl postanowień motu proprio „Magnum principium” odpowiedzialność za ich zapewnienie spada na biskupów danego regionu, to nadal konieczne będzie ich zaaprobowanie przez Watykan. Muszą być one zgodne z normami instrukcji "Liturgiam authenticam" z 2001 roku, a więc tłumaczone z łaciny integralnie i jak najdokładniej.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczył, że tłumaczenia tekstów liturgicznych przygotowane przez poszczególne episkopaty muszą uzyskać uznanie (recognitio), a także zatwierdzenie (confirmatio) przez Stolicę Apostolską. Recognitio chroni i zapewnia zgodność z prawem i jednością Kościoła, natomiast confirmatio udzielane jest przez Stolicę Apostolską po przestudiowaniu, jeśli uzna ona dane tłumaczenie za „wierne i zgodne z tekstem łacińskim opierając się na kryteriach instrukcji „Liturgiam authenticam”. Nie chodzi tu tylko o formalność i nie można ich udzielić po pobieżnym przeglądzie pracy. Jeśli kierowana przez niego dykasteria nie udzieli zatwierdzenia dla danego tekstu to decyzja taka ma charakter wiążący.

« 1 »

Zobacz także

 • gość
  13.10.2017 13:11
  Na co odpowiada wesoło Kard. Marx
  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,31983,kard-marx-odrzuca-tlumaczenie-mszalu-proponowane-przez-kongregacje-nauki-wiary.html
  doceń 3
 • Bartosik
  13.10.2017 13:13
  Czyli ta zmiana polega na tym, że nic się nie zmienia? Szanuję bardzo kardynała Saraha, ale tu trochę namieszał. Nowe kanony wyraźnie mówią o zatwierdzaniu ksiąg przez Konferencje Episkopatu (Watykan ma je tylko "potwierdzać" - innymi słowy, przyklepać).
  doceń 5
 • Gość2
  13.10.2017 13:34
  I dobrze. Bo niektórzy odjechani ponowocześni niedługo przetłumaczą tak, że się nie pozbieramy i nie odnajdziemy.
  doceń 7
 • Slavis Tłumaczenia
  16.10.2017 09:44
  I bardzo dobrze, musi być spójność tłumaczeń, bo sens by poszedł sobie w siną dal...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama