Nowy numer 42/2018 Archiwum

Nie jesteśmy "antyszczepionkowcami"

Cieszy, że postanowienie o ograniczeniu władzy rodzicielskiej rodziców z Białogardu zostało uchylone. Jednak sama sytuacja stała się groźnym precedensem. I wobec zaistniałej sytuacji, należy zadać publicznie kilka pytań.

Pytanie pierwsze. Jak to jest, że państwo dopuszczające aborcję eugeniczną, dające wybór rodzicom chorego dziecka, czy chcą zachować ciążę czy nie, jednocześnie nie daje wyboru co do procedur medycznych typu podanie, lub nie, noworodkowi witaminy K? Notabene nie informując rodziców o możliwych (możliwość nie zakłada pewności) negatywnych skutkach podania tejże.

Pytanie drugie. Dlaczego rodzice, którzy tuż po przyjściu dziecka na świat odmawiają natychmiastowych szczepień nieprzebadanego gruntownie dziecka (!), często przechodzą ciężką drogę ostracyzmu, lekarskiej bezduszności i pokazywania palcami jako "wyrodni"? Zaznaczam, nie chodzi tu o całkowitą rezygnację ze szczepień, lecz przesunięcie ich w czasie. Chodzi o MOŻLIWOŚĆ WYBORU. Tak jak w większości rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Tam noworodków po prostu się nie szczepi, czekając na gruntowne przebadanie dziecka, np. przez neurologa dziecięcego.

Pytanie trzecie. Dlaczego w wielu przychodniach bardzo silnie, wręcz histerycznie, przestrzega się terminowości "kalendarza szczepień"? Na tyle agresywnie, że według  wielu lekarzy  przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Dziecko ma katar? "Proszę pani, katar to nic groźnego" - słyszy wiele matek na tzw. wizytach szczepiennych. Argument, że katar może być przecież początkiem poważnej choroby, zbywa się prychnięciem. Czy naprawdę terminy szczepień są ważniejsze od zdrowia dzieci?

Pytanie czwarte. Dlaczego rodzicom, którzy postanowili o przesunięciu szczepienia noworodka, a także o nieumyciu go z mazi płodowej oraz niepodaniu witaminy K, dorabia się od razu łatkę "przestępców"? A lekarze przedstawiani zostali jako wszechwiedzący i wszechdecydujący? Jakim w końcu prawem media nazwały zabranie dziecka ze szpitala... porwaniem? Porywają porywacze, nie rodzice!

Pytanie piąte. Dlaczego tak trudno zgłaszać w przychodniach negatywne reakcje po szczepieniu, tzw. niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)? Część lekarzy reaguje wręcz alergicznie na stwierdzenie, że po szczepieniu alergia u dziecka pogorszyła się. Czy też, że dziecko gorączkowało wiele dni. Kwitują to stwierdzeniem: "tak musi być". Czy rzeczywiście tak musi być? Nie piszę tu, celowo, o tych dzieciach, których rodzice borykają się z dużo poważniejszymi skutkami neurologicznymi. Że takich przypadków jest niewiele? Owszem, niewiele. Ale są! I to rodzice oraz dzieci, a nie lekarze, muszą z problemem się zmierzyć.

Pytanie piąte. Dlaczego w końcu za pytania o szczepienia, za ostrożność w ich stosowaniu, rodzice nazywani są "ANTYSZCZEPIONKOWCAMI"? Nie jestem żadnym "antyszczepionkowcem". Jak zresztą większość rodziców, którzy powątpiewają w polski kalendarz szczepień. Szczepiłam trójkę swoich dzieci, ale nigdy noworodki! Na szczęście nikomu z lekarzy nie przyszło wtedy do głowy nasyłać na mnie policję i służby.

Wybierając szczepionki chciałabym czuć się przy tym bezpiecznie. Mieć pewność, że szczepionka jest dobrej jakości, że odległości między szczepieniami są możliwie długie. Chcę mieć pewność, że nikt nie zaszczepi mojego dziecka "na siłę". I że żaden lekarz nie poleca szczepionki dlatego, że "prosili" go o to przedstawiciele firm farmaceutycznych.  Chcę również znać wszelkie możliwe skutki uboczne. Tak, jak znam skutki uboczne innych leków.

Szczepionka jest dla dziecka. A nie dziecko jest dla szczepionki i wygody przychodni, która szczyci się przed sanepidem "dobrym poziomem wyszczepialności". Skostniały polski system szczepień i agresja środowiska medycznego wobec rodzin, które chcą mieć wybór i znać wszelkie skutki szczepień, nie tylko te pozytywne, przeraża. I jest absolutnie do zmiany. Oby mądrej zmiany. W dobrą zmianę w tym względzie, przestają już wierzyć.

Nazwisko autorki znane redakcji

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • BladyMamut
  24.09.2017 23:13
  Nie wszyscy antyszczepionkowcy zgadzają się we wszystkich kwestiach, nasze postawy obejmują szerokie spektrum przekonań, ale w ogólności uważamy, że szczepionki nie działają tak skutecznie, jak to jest reklamowane, że wbrew powszechnemu przekonaniu szkodzą częściej, niż ludzie zdają sobie z tego sprawę. Uważamy, że wcale nie są tak niezbędne, jak się powszechnie uważa. http://szczepienia.wybudzeni.com/2017/04/10/co-u-licha-antyszczepionkowcy-maja-w-glowach/
  doceń 4
 • BladyMamut
  24.09.2017 23:19
  Opis efektów ubocznych z jakimi można się spotkać po podaniu dożylnym lub domięśniowym witaminy K [VITAMIN K1- phytonadione injection]:
  Poważne: Zgon, nadwrażliwość lub anafilaksja w tym szok i zatrzymanie akcji serca i/lub zatrzymanie oddychania.
  Dlatego dożylne i domięśniowe podanie powinno być ograniczone tylko do sytuacji, w których podskórne podanie nie jest wykonalne, a poważne ryzyko z tym związane jest uzasadnione. http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/03/21/witamina-k-po-porodzie/ https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=e8808230-2c44-44c6-8cab-8f29b6b34051
  doceń 3
 • Finka A
  25.09.2017 15:00
  Ten list jest po prostu bardzo madry. Obecnie rodzicami zostaja ludzie, ktorzy potrafia szukac informacji w internecie na calym swiecie i maja postawe "zadam-konkretne-pytanie-i-oczekuje-konkretnej-odpowiedzi- a-nie-no-bo-tak-bylo-zawsze".
  doceń 5
 • Gościu
  26.09.2017 10:07
  Na wszystkie te pytanie można by odpowiedzieć klasykiem-cytatem jednego Nigeryjczyka w wywiadzie dla (nic nie znaczącej dla mnie) Gazety Wyborczej. Chłopak prosto acz celnie, poprzez skrót myślowy, ujął sedno problemu w pięciu słowach: "te państwo do ... jest"
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy