Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Sauna w konfesjonale, basen w nawie głównej...

O losie, jaki spotyka zamykane kościoły - nie tylko na Zachodzie Europy.

W Niemczech od 1996 r. zamknięto już 3 tysiące chrześcijańskich kościołów. W istniejącej już od I wieku diecezji Trewir jeszcze w zeszłym roku funkcjonowało 901 parafii. Do 2020 r. ma ich zostać tylko 35. Jednak zamykanie kościołów chrześcijańskich nie jest wyłącznie niemiecka specjalnością. Kościoły są zamykane od Rosji po Irlandię. Jaki jest los tych zlikwidowanych? Niektóre są burzone - jak np. we Francji. Inne zostają zaadaptowane do nowych, często niezwykle dalekich od pierwotnego przeznaczenia celów.

I tak np. w Mediolanie i Dublinie są kościoły przerobione na kluby nocne. W Holandii działa nawet państwowa firma, która pomaga przeprowadzić transakcje sprzedaży świątyni. Np kościół w Masstricht został przerobiony na księgarnię. Zamiana kościoła na budynek pełniący funkcje świeckie jest gratyfikowana państwowymi dotacjami. W Londynie znajduje się dawny budynek kościoła, w którym w nawie głównej zbudowano 24-metrowej długości basen, a w jednym z konfesjonałów działa sauna.

Więcej o losach sprzedawanych kościołów przeczytasz w tekście Jakuba Jałowiczora w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »

Zobacz także

 • QWerty
  04.09.2017 05:44
  To nie powinno dziwić. Żyjemy w spokojnych czasach, gdzie ludzie przeprowadzają się do miast, a życie staje się coraz droższe (również dla księży), to trzeba kościoły budować nowe tam gdzie są ludzie, a sprzedawać tam gdzie ich nie ma i przynoszą straty itd. Kiedyś kościoły burzono co chwila w wojnach. Rozkradano obrazy itd. Jasna Góra ktoś? Malbork? IIWŚ? Było to straszne, dużo bardziej straszne niż przerobienie kościoła na basen.
  Zastanawiam się ile ci których to tak razi dają na tacę? 10% zarobków, jak to miało miejsce praktycznie do XIXw.? I czy za każdym razem po spowiedzi dajecie pokutę gotówkową i za odpust? Po prostu dochody Kościoła zmalały (i dobrze).
 • MarcinB-om
  04.09.2017 09:55
  Poza Irlandią i Francją problem zamykanych kościołów dotyczy Ewangelików. W Europie Katolicyzm jest silny, chociaż tak naprawdę w wielu krajach zachodu podstawową religią były ruchy ewangelikalne, w środkowo-wschodniej Europie prawosławie. Wszystkie badania ISKK wskazują że Katolicy są najczęściej praktykującymi Chrześcijanami, kilkukrotnie częściej niż Prawosławni, o Ewangelikach nie wspominając w ogóle. Znaczącą większość stanowimy w ilu krajach Europy?, na Malcie, w Polsce,we Włoszech, Irlandii,Portugalii i Hiszpanii. Ile w tych krajach zamyka się kościołów katolickich?. Tak naprawdę nie dziwi mnie upadek kościołów z biskupkami lesbijkami. Jaki to mogło dać owoc?, "po owocach ich poznacie".
  doceń 14
 • Gość
  04.09.2017 18:18
  Dziękujmy Panu Bogu za okazane nam miłosierdzie, że Kościół w Polsce jest żywy i mieszka w nim prawdziwy Bóg. Dziękujmy też tysiącom księży, zakonników i zakonnic, którzy wielkim nakładem pracy utrzymali w pięknym stanie kościoły i klasztory. Teraz jest prowadzona akcja przyjmowania do domu krzyży, które zostały usunięte z kościołów w Europie Zachodniej.
 • Michał
  06.09.2017 21:09
  W Poznaniu basen jest w synagodze

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama