Nowy numer 24/2018 Archiwum

Skąd czyha na nas niebezpieczeństwo?

Dzisiaj największym dla Polski zagrożeniem jest narzucenie nam zasad, które mogą doprowadzić nasz kraj do zapaści.

Po odzyskaniu suwerenności Polacy wydają się żyć w ciągłym strachu przed zagrożeniem ze wschodu. Decyzja a maksymalnym zakotwiczeniu w zachodnich strukturach ekonomicznych i militarnych była w dużym stopniu podyktowana strachem przed powrotem pod wpływy wschodnie. Trudno się dziwić, patrząc na różnice pomiędzy poziomem rozwoju Wschodu i Zachodu. Nasz strach był często jednak wykorzystywany przez ośrodki z różnych stron geograficznych.

Obecnie sytuacja jednak się trochę zmieniał. Przede wszystkim dlatego, że zarówno wschodnia, jak i zachodnia część kontynentu europejskiego znalazła się w kryzysie nie tylko strukturalnym, ale i wręcz cywilizacyjnym. W ten sposób nie tylko Zachód przestał być już tak atrakcyjny, ale i Wschód wydawać się tak bardzo groźny. Polacy postanowili więc poszerzać możliwości urządzania kraju po swojemu.

Groźba utraty wpływu na sprawy w naszym kraju towarzyszyła nam od dawna. Dzisiaj taka groźba nadal nad Polską wisi, choć jest mniej widoczna. Grozi nam utrata wpływu na politykę migracyjną w obliczu bezprecedensowych wędrówek ludności. Grozi nam też utrata wpływu na politykę monetarną w obliczu bezprecedensowego kryzysu finansowego w Europie. Grozi nam wreszcie utrata wpływu na politykę społeczną, w obliczu wyjątkowo silnej ofensywy wrogów normalnej rodziny.

Polska powinna więc racjonalnie oceniać zagrożenia, według ich rzeczywistej skali. Jest oczywiste, że mogą nas ponosić emocje, zwłaszcza mając na uwadze naszą historię. Ale kiedy celem jest bezpieczeństwo narodu, trzeba się często wznieść ponad te emocje. Bo rzeczywiste zagrożenie może płynąć nie z tej strony, z której nam się wydaje.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  01.09.2017 07:46
  Czyli czas przygotowywania gruntu pod sojusz z Putinem i Lukaszenka juz sie zaczal. Polska dzis nie jest i nigdy nie bedzie samowystarczalna. Pan Redaktor nie pojal sensu istnienia Unii Europejskiej i probuje wmowic czytelnikom, ze Rosja to mily niedzwiadek, ktory nam tylko miodku udzieli. Za nic. A ta wstretna Unia finansuje nam infrastrukture, doplaca do rolnictwa, otwiera swoj rynek pracy i smie oczekiwac od nas wspolodpowiedzialnosci, dojrzalosci i (fe!) demokracji???
  doceń 11
 • mrvn
  01.09.2017 15:53
  Czyli znów nam zgniły Zachód grozi, jego zepsucie moralne, narzucane pseudo-wartości, i pewnie jeszcze stonka. A ze Wschodem sami damy radę, mając 1 czołg na ich 10 i zero szans na powstrzymanie ataku rakietowego, nie mówiąc już o nuklearnym. Panie Redaktorze, odrobina rozsądku się należy, nie można podporządkowywać wartości wyższej - czyli bezpieczeństwa narodu - bieżącej kalkulacji partyjnej i ambicjom jednego zwykłego posła (i może jeszcze ze trzech ministrów)
 • opinia
  02.09.2017 07:08
  Zgadza się: największym zagrożeniem jest wprowadzanie przez PiS socjalistyczno-kolektywistycznych zasad.
  doceń 0
 • Gość
  02.09.2017 13:07
  Pseudo-wartości Zachodu narzucane przez takich jak Angela Merkel, Douglas Achyn, Andriy Kowalewski itd są nam cudze Trzeba pamiętać kim jestesmy
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji