Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ma 105 lat życia i 80 lat kapłaństwa!

Niecodzienny jubileusz obchodzi najstarszy ksiądz katolicki w Portugalii. 8 sierpnia minie 80. rocznica przyjęcia przez niego święceń kapłańskich. Miesiąc wcześniej, 8 lipca, ks. Joaquim Pereira da Cunha skończył 105 lat.

Urodzony 8 lipca 1912 r. w miejscowości Mesquinhata niedaleko Porto, Joaquim Pereira da Cunha został księdzem w wieku 25 lat. W 1938 r. został proboszczem w Tabuado, którym pozostał aż do 2010 r. (miał wówczas 98 lat). Jednocześnie do 2001 r. był proboszczem w Rio de Galinhas. Obecnie mieszka w domu dla księży w Porto.

13 maja br. ks. Cunha miał okazję spotkać się w Fatimie z papieżem. Franciszek przywitał się z nim, gdy wchodził do bazyliki Matki Bożej Różańcowej, by pomodlić się przy grobach wizjonerów z Fatimy: św. Franciszka i św. Hiacynty Marto oraz s. Łucji dos Santos. Podarował sędziwemu kapłanowi różaniec i medal pontyfikatu. Siedzącego na wózku inwalidzkim kapłana przedstawił Ojcu Świętemu jako „żywą pamięć diecezji Porto” jej ordynariusz, bp António Francisco dos Santos.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast