Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kościół włoski a polityka

Sojusz Kościoła z lewicowo-liberalnymi pomysłami na lepszy świat jest dla katolików ogłupiający i deprawujący.

Odwrócenie się od polityki – tak niektórzy komentatorzy we Włoszech ocenili wybór 75-letniego kard. Bassettiego na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch. To odwrócenie się od polityki miało być oczekiwane przez papieża Franciszka. Rzeczywiście, przez dziesięciolecia wielu biskupów angażowało się we włoską politykę, popierając chadecję. Potem wśród hierarchów nie brakowało różnych „rozgrywających”, w tym zwolenników Berlusconiego. Czy jednak dziś następuje odwrót od polityki? A może raczej jest to tylko zwrot ku innej polityce, liberalno-lewicowej?

Wydaje się, że przez wiele środowisk promowani są obecnie duchowni, którzy nie chcą rozprawiać o aborcji czy obronie dzieci przed ideologią gender, za to popierają tzw. prawa mniejszości seksualnych, a najwięcej mówią o potrzebie przyjmowania emigrantów. Nie przypadkiem sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch bp Galantino oznajmił, że Merkel i nowy prezydent Francji Macron to obrońcy wartości europejskich. Zdaniem jednego z redaktorów dziennika „Corriere della Sera” przeważa w świecie katolickim opinia, że przed Kościołem stoją dwa główne zadania: zajmować się tymi, którzy doświadczają różnych form cierpienia, oraz walczyć ze złem strukturalnym świata, jak np. niszczenie środowiska naturalnego, handel bronią, niesprawiedliwy podział dóbr. Włoski dziennikarz twierdzi, że wielka popularność Franciszka bierze się stąd, że jego pontyfikat jest zwrócony w tych właśnie kierunkach.

A ja myślałem, że głównym zadaniem Kościoła jest wciąż wzywanie do nawrócenia, głoszenie Ewangelii o Jezusie Chrystusie i chrzczenie w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Oczywiście, nie ma sprzeczności między głoszeniem Ewangelii a np. sprawiedliwym podziałem dóbr, ale chodzi o język, proporcje i akcenty. Łatwo bowiem zredukować misję Kościoła do lewicowego naprawiania świata, które ostatecznie nie tylko niczego nie naprawia, ale przynosi niepowetowane szkody. Ponoć sojusz tronu z ołtarzem w dłuższej perspektywie przynosi zawsze szkody ołtarzowi. Różnie to jednak bywało. A patrząc na ekspandujący islam, można by sądzić, że jest na odwrót. W każdym razie jestem przekonany, że sojusz Kościoła z lewicowo-liberalnymi pomysłami na lepszy świat jest dla katolików ogłupiający i deprawujący. Spotkałem kiedyś we Włoszech księdza, który chełpił się, że nosi pod sutanną „Manifest komunistyczny”…

« 1 »
oceń artykuł
 • Jacek
  15.06.2017 19:55
  "Ponoć sojusz tronu z ołtarzem w dłuższej perspektywie przynosi zawsze szkody ołtarzowi. Różnie to jednak bywało". Proszę ks. dziekana o wyjaśnienie mnie niedouczonemu tego sformułowania, z naciskiem na "ponoć".
 • Maluczki
  16.06.2017 10:03
  Ukrywanie prawdy i tak wyjdzie na jaw, tylko w czasie życia w zakłamaniu przyniesie ono opłakane skutki! Chrześcijaństwo jest religią stojącą na prawdzie. Chrześcijanin nie wyrzuca trudnych pytań ani zarzutów w niebyt. Chrześcijanin albo na nie odpowiada, albo przyjmuje je z pokorą, jeżeli są prawdą.
  doceń 0
 • Gość
  16.06.2017 16:15
  Najbardziej zainteresowany lewicowa wizja swiata jest obecnie Papiez. Niestety jest w nia zapatrzony zamiast podchodzic krytycznie jak np. Jan Pawel II.
  doceń 0
 • trembicki
  16.06.2017 16:47
  Przykładem Anglia.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji