Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zakon Maltański ma tymczasowego zwierzchnika

Tymczasowy zwierzchnik - locum tenens - Zakonu Maltańskiego fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, wybrany na to stanowisko 29 kwietnia, złożył 30 bm. ślubowanie przed Radą Stanu i abp. Angelo Becciu, delegatem specjalnym papieża. Rada jest organem wybieralnym Zakonu. Uroczystość odbyła się w rzymskim kościele Matki Bożej na Awentynie.

Po zaprzysiężeniu nowego tymczasowego zwierzchnika wielki komandor fra’ Ludwig Hoffmann von Rumerstein nałożył na niego łańcuch wielkiego mistrza, a następnie wielki kanclerz Albrecht Boeselager ogłosił zakończenie obrad Rady.

Uroczystą Mszę św., podczas której fra' Giacomo Dalla Torre wygłosił słowa przysięgi, odprawił wspomniany abp Becciu. Na zakończenie na maszt Villa Magistrale, gdzie odbywały się wcześniej obrady Zakonu, wciągnięto flagę Zakonu Maltańskiego.

Tymczasowy zwierzchnik będzie pełnił swój urząd przez rok, po czym zostanie zwołana nowa Rada Stanu w celu wybrania wielkiego mistrza.

Giacomo Dalla Torre Del Tempio di Sanguinetto urodził się 9 grudnia 1944 w Rzymie. Pochodzi ze starej rodziny arystokratycznej z okolic Treviso na północy Włoch, która później przeniosła się do Rzymu i jest “od zawsze” związana ze Stolicą Apostolską. Ukończył studia w zakresie archeologii chrześcijańskiej i historii na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza. Obecnie jest wicedyrektorem Bibliotek Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, gdzie nauczał także klasycznej greki. Jego starszy o rok brat Giuseppe stoi obecnie na czele Trybunału Państwa Miasta Watykanu.

Z Zakonem jest związany od lat osiemdziesiątych a w 1993 złożył w nim śluby. W latach 1994-99 był wielkim przeorem Lombardii i Wenecji, w latach 1999-2004 był członkiem Rady Suwerennej, która wspiera wielkiego mistrza w jego kierowaniu Zakonem. Od 24 stycznia 2009 jest wielkim przeorem Rzymu. Urząd podobny od obecnego pełnił już od 7 lutego do 11 marca 2008, a więc między zgonem poprzedniego wielkiego mistrza księcia fra’ Andrewa Bertie a wyborem jego następcy fra’ Matthewa Festinga. Ten ostatni ustąpił z urzędu 28 stycznia br.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama