Nowy numer 2/2021 Archiwum

Papież: Nasza wiara jest konkretna

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek podczas mszy w Watykanie, że Kościół musi wystrzegać się kompromisów i surowości. Skrytykował nauczanie, które opiera się na wskazówkach, co można i czego nie można.

W czasie mszy w Domu świętej Marty w homilii, przytoczonej przez Radio Watykańskie, Franciszek zwrócił uwagę na "konkret" wiary.

"Niekiedy zapominamy, że nasza wiara jest konkretna" - zauważył.

"Kiedy odmawiamy Credo, mówimy rzeczy konkretne: wierzę w Boga Ojca, który stworzył niebo i ziemię, wierzę w Jezusa Chrystusa" - podkreślił papież. Następnie przypomniał: "W Credo nie ma słów: wierzę, że powinienem zrobić to czy to i że rzeczy mają się tak".

"Ta konkretność wiary prowadzi do szczerości, do głoszenia świadectwa aż do męczeństwa, które jest przeciw kompromisom i idealizacji" - oświadczył papież.

Dodał, że opisani w Ewangelii "uczeni w piśmie", czyli faryzeusze byli "uwięzieni w klatce racjonalistycznej mentalności".

"A ona nie minęła wraz nimi" - wskazał.

"W swej historii przecież Kościół potępiał racjonalizm, iluminizm, a potem sam wiele razy popadał w teologię: +to można, a tego nie można+, +można tylko dotąd+ i zapomniał o sile, wolności Ducha Świętego" - stwierdził Franciszek. Zachęcił do modlitwy o to, by Kościół "podążał po drogach Ducha Świętego, bez kompromisów i surowości".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama