Nowy numer 22/2020 Archiwum

Trzeba formować sumienia, a nie je zastępować

Przed pułapką sprowadzania kwestii rozwodników żyjących w ponownych związkach jedynie do możliwości przyjmowania przez nich Komunii przestrzegł kard. Christoph Schönborn.

Podkreślił, że „każdy przypadek jest wyjątkowy, a każda sytuacja małżeńska odmienna”. Austriacki hierarcha jest jednym z prelegentów na trwającym w Rzymie kursie dla proboszczów, zorganizowanym przez Trybunał Roty Rzymskiej. Poświęcony on jest nowym zasadom obowiązującym w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Jak przypomniał wiedeński kardynał, który był jednym z uczestników Synodu Biskupów o rodzinie, dla Papieża Franciszka „małżeństwo jest czymś, co się tworzy wspólnie, i każde ma swoją historię zbawienia”. Wskazał, że rozeznanie spraw małżeńskich wymaga uważnego spojrzenia nie tylko z punktu widzenia prawa, ale i całości życia. Zachęcił proboszczów, by szli drogą Franciszka, który „nie ocenia rozwodników, tylko próbuje zrozumieć”. Wskazał, że w duszpasterstwie nie trzeba ani laksyzmu, ani rygoryzmu. W papieskiej adhortacji prosi się duszpasterzy, by „formowali sumienia, a nie je zastępowali” – zaznaczył kard. Schönborn. Przypomniał jednocześnie, że pilnym wyzwaniem pozostaje dobre przygotowanie młodych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Dodał zarazem, że nie ma potrzeby wprowadzania nowych norm kanonicznych, konieczne jest za to „uważne spojrzenie” i „prawdziwe rozeznanie”.

« 1 »
 • tradycja
  23.02.2017 20:06
  Takie "formowanie sumienia" jakie proponuje kard.Kasper prowadzi prostą drogą do piekła. Ale cóż się dziwić, jak ślepiec może prowadzić ślepego? Obaj w dół wpadną..
  doceń 8
 • Gość
  23.02.2017 21:52
  Kościół rzymski lubuje się w faryzejskich tyradach, więc ani ludzki głos Franciszka ani oczywiste stwierdzenie kardynała raczej się nie przebiją. Co ciekawe, w podobnym duchu dziś wypowiedział się nowy generał Towarzystwa Jezusowego. Może jednak jest więc nadzieja?
  doceń 0
 • Gość
  23.02.2017 22:14
  Formowanie sumienia człowieka, który żyje w stałym cudzołóstwie, polega na pouczeniu go, że jest to grzech śmiertelny i trzeba go się wyrzec. Wtedy można przystąpić do komunii. Niestety, z Watykanu (i od cytowanego kardynała) idzie zupełnie inna nauka. Mówi się nam, że sam grzesznik podejmuje decyzję, czy może przystąpić do komunii. Jest to tzw. prymat sumienia. To nie jest katolicka nauka. Tragedią jest to, że wychodzi to z centrum Kościoła.
  doceń 5
 • Gość
  24.02.2017 07:35
  Wstyd za takich kardynałów.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama