Nowy numer 25/2018 Archiwum

Finlandia wprowadza homomałżeństwa

Fińscy deputowani w piątek ostatecznie zalegalizowali tak zwane małżeństwa jednopłciowe, odrzucając ostatnią próbę przeciwników tego procesu, którzy chcieli uniemożliwić wejście w życie odpowiednich przepisów 1 marca.

Przeciwnikom homomałżeństw udało się poddać pod głosowanie inicjatywę obywatelską, której celem było uchylenie ustawy przyjętej w 2014 roku stosunkiem głosów 101 do 90. Zrównuje ona tak zwane małżeństwa jednopłciowe z małżeństwami między kobietą a mężczyzną; będą one mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska.

Na czele wysiłków, by cofnąć te przepisy, stanęła konserwatywna partia Finowie, która weszła do rządu w 2015 roku. Jej deputowani, którzy twierdzą, że bronią prawdziwych małżeństw między mężczyzną a kobietą, zebrali ponad 50 tys. podpisów wymaganych do tego, by parlament debatował nad sprawą. Argumentowali, że dzieci mają prawo, by mieć matkę i ojca.

W piątek za odrzuceniem propozycji cofnięcia ustawy było 120 deputowanych, a 48 było przeciw. W związku z tym nowe przepisy będą obowiązywać za dwa tygodnie, zgodnie z planem.

We wtorek parlamentarna komisja prawna wypowiedziała się przeciwko cofnięciu przepisów, ale prawicowi posłowie, czyli przedstawiciele chadecji i partii Finowie, nalegali na to, aby w tej sprawie wypowiedział się cały parlament.

Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, była ostatnim krajem nordyckim, który nie legalizował tak zwanych małżeństw jednopłciowych.

« 1 »

Zobacz także

 • Snajper
  18.02.2017 04:33
  Jacy ludzie są głupi... ale spokojnie, szariat zniesie ten patologiczny zapis.
 • gorolaz
  18.02.2017 15:05
  Na końcu francuskiego filmu ukazywał się napis " Fine".
 • Gość
  19.02.2017 22:19
  Polecam obejrzenie tego nagrania: https://youtu.be/5iXA_0MED98 (dostępne są polskie napisy)
  Profesor i dziekan wydziału filozofii na Uniwersytecie Wayne State w Detroit odnosi się do kilku z najpowszechniejszych wątpliwości na temat homoseksualności.
  doceń 0
 • Ateista
  20.02.2017 12:10
  Nie widzę nic złego w les i gejach, jeżeli katolicy tak bardzo chcą projektować i organizować innym życie to współczuję, oby wam ktoś nie zrobił czegoś podobnego kiedyś. Poza tym tyle krajów dostrzega takie związki i pozwala im realizować się w przestrzeni jako obywatele w związkach partnerskich, że to Polskie robienie piekiełka na siłę bo ktoś jest homo i musi mieć ciężko, np. nie pochowa partnera bo nie itp. jest niemądre.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama