GN 24/2018 Archiwum

Sprawa publiczna

Czyjś rozwód nie jest tylko prywatną sprawą rozstających się małżonków, jak by wielu chciało, tym bardziej jeżeli są oni wysoko postawionymi osobami.

W jednym ze swoich felietonów Tomasz Terlikowski zwrócił uwagę na – jak mi się zdaje – niezwykle ważną sprawę. Przy różnych okazjach politycy, zresztą nie tylko oni, powtarzają, że małżeństwo jest ich prywatną sprawą i nikomu nic do tego. Ostatnio szczególnie często mówił w ten sposób jeden z polityków, który na sylwestra wybrał się do Portugalii: „Nie będę wypowiadał się na temat życia prywatnego”. Taka postawa na pozór wydaje się zupełnie zrozumiała – co kogo obchodzi, z kim ktoś jedzie na urlop na Maderę czy na jakąś inną wyspę. Obawiam się, że niebawem pogląd ten stanie się obowiązujący. Tymczasem jest on jak najbardziej fałszywy. Małżeństwo nie jest sprawą prywatną, czego najlepszym dowodem jest fakt, że zawierane jest publicznie, zawsze w obecności świadków. Zawarte w kościele czy w urzędzie stanu cywilnego małżeństwo ma charakter społeczny, a nie tylko prywatny. A co za tym idzie, wierność czy też zdrada mają swoje konsekwencje społeczne. Czyjś rozwód nie jest tylko prywatną sprawą rozstających się małżonków, jak by wielu chciało, tym bardziej jeżeli są oni wysoko postawionymi osobami. Podobnie zresztą ma się sprawa z księdzem, gdyby chciał rzucić kapłaństwo. Nie przyjmował święceń ukradkiem, bez czyjejkolwiek wiedzy. Przeciwnie, święcenia zawsze odbywają się w obecności Kościoła, za zgodą Kościoła. Piszę o tym, by nie dać się zbałamucić temu dosyć powszechnie głoszonemu poglądowi. Ale również dlatego, że po mojej uwadze sprzed tygodnia dotyczącej niepłacenia alimentów przez publicznie znaną osobę ktoś z czytelników zasugerował, że chciałem w ten sposób dopiec politycznemu przeciwnikowi. Nic podobnego. Chciałem jedynie zwrócić uwagę na fakt, że zaleganie z alimentami czy zdradzanie żony nie należy tylko do sfery prywatnej, ale ma swoje konsekwencje społeczne.

Ale zostawmy już te przykre sprawy. Szymon Babuchowski pisze o najbardziej oryginalnym dziedzictwie polskiej architektury XX wieku. Są nim rzymskokatolickie kościoły, zbudowane w czasach PRL i nieco później. Tak uważają trzej młodzi autorzy książki „Architektura VII dnia”. Wykonali ogromną pracę, zbierając w jednym opasłym tomie zdjęcia i opisy wielu kościołów zbudowanych po wojnie. W wywiadzie dla portalu Onet.pl jeden z autorów mówił: „Trzy lata temu uczestniczyliśmy z Izą w konkursie na biennale w Wenecji. Kuratorem był tam Rem Koolhaas, nasz wielki mentor. Tytuł weneckiej wystawy brzmiał: »Absorbing modernity«, czyli przyswajanie nowoczesności. Koolhaas zadał pytanie, co jest najbardziej interesującym powojennym zjawiskiem architektonicznym w Polsce. Stwierdziliśmy, że właśnie te kościoły, i zaczęliśmy serio o nich myśleć. One się wielu osobom dzisiaj nie podobają. Ale ich wielka wartość, oprócz architektury, która w wielu przypadkach jest imponująca, leży w historiach, jakie za tymi kościołami stoją, i we wspólnotach, które te kościoły budowały”. Przed tygodniem napisałem w tym miejscu odę do proboszcza i wikarego. Autorzy książki o kościołach do mojego hymnu pochwalnego dołączyli wszystkich wiernych, którzy zbudowali prawie 3800 polskich kościołów.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  23.01.2017 13:27
  "Przy różnych okazjach politycy, zresztą nie tylko oni, powtarzają, że małżeństwo jest ich prywatną sprawą i nikomu nic do tego. Ostatnio szczególnie często mówił w ten sposób jeden z polityków, który ...." Czy mogę zatem - złośliwie - przyznaję - zapytać o małżeństwa osoby, której rodzice spoczywają na Wawelu.... Mierzymy równą miarą?
  doceń 6
 • Jacek
  23.01.2017 21:28
  Wielka szkoda, że nadredaktor nie rozdzierał szat, a przynajmniej nie napomniał prominentnych działaczy partii mających wartości chrześcijańskie na sztandarach, gdy ci bezwstydnie i bez skrupułów porzucali swe sakramentalne małżonki. Jednego z nich, tego który majątek ukrywał żeby mniejsze alimenty płacić widziałem w TV 10 stycznia. Był bardzo blisko ołtarza... szacun dla pewnego, nieżyjącego już działacza, który sakramentalną i niesakramentalną małżonkę należycie zabezpieczył w diety poselskie.
  doceń 6
 • Gość
  25.01.2017 07:55
  Czekam teraz na publiczną i szczegółową opowieść o zacnych posłach i posłankach PiS, którzy potraktowali swoje małżeństwo inaczej niż w formie opisanej przez ks. Marka Gancarczyka, a także drugą równie dokładną listę dotyczącą księży żyjących z kobietami, płodzących dzieci i pozostających w szeregach duchownych, a przede wszystkim oczekuję na łamach "Gościa Niedzielnego" również po nazwisku wymienionych księży dopuszczających się czynów niegodnych i strasznych wobec dzieci, a które dotychczas są ukrywane po kuriach. W imię uczciwości, prawdy i ochrony tych sakramentów: małżeństwa i kapłaństwa. O tym, że trzeba pisać i głośno mówić o tych wszystkich nadużyciach najlepszym dowodem jest, że napisał o tym sam Redaktor Naczelny "Gościa Niedzielnego". Prawda? To kiedy napiszecie?
  doceń 5
 • JAWA25
  19.03.2017 14:22
  Do tego świętszy od papieża Terlikowski (http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2430,terlikowski-zwoluje-konklawe.html) zwolennik okaleczania dzieci (http://pikio.pl/po-uboju-rytualnym-czas-na-obcinanie-lechtaczek-dziewczynkom-w-imie-wolnosci-religijnej/) w roli autorytetu.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji