Nowy numer 30/2021 Archiwum

Pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę

Kilkudziesięciu przedstawicieli środków masowego przekazu m.in. z Warszawy, Gdańska i Krakowa spotkało się w sobotę na Jasnej Górze podczas 5. Pielgrzymki Dziennikarzy. Jedną z podkreślanych kwestii była odpowiedzialność za głoszone w mediach słowa.

Spotkanie zorganizowały Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

"Słowo głosimy i musimy brać za nie odpowiedzialność, to jest bardzo ważne, to jest ogromne zadanie. Bo można się sprzeniewierzyć, tanio sprzedać ze słowem, głosić półprawdy nie biorąc odpowiedzialności za to, a tylko prawda może siać dobro (). I za to musimy brać wszelką odpowiedzialność tam, gdzie nas Pan Bóg postawi i pośle" - zaznaczył, cytowany przez jasnogórskie biuro prasowe, ks. Zygmunt Słomski z Gdańska, członek zarządu głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Na konieczność otwarcia mediów publicznych na różne poglądy i prezentowanie ich zwrócił z kolei uwagę prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński. "Dziś, czyli w sobotę 24 września, są inne pielgrzymki, w zupełnie innych miejscach, gromadzą się ludzie, którzy mają inne poglądy i oczywiście media publiczne muszą być otwarte na jednych i na drugich, no bo jedni i drudzy muszą się w mediach publicznych odnaleźć, i w mediach publicznych powinna być rozmowa między nimi, i to może jest sposób na stworzenie, może nie jedności, ale przynajmniej jakiegoś miejsca dialogu" - podkreślił Skowroński, cytowany przez jasnogórskie biuro.

Danuta Chuchla z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Krakowie powiedziała ponadto, że pielgrzymka - oprócz spotkania się środowiska u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej - jest także okazją do zastanowienia się nad wartością słowa. "Słowa, które staje się teraz nadużywane, by powróciła miara jego piękna i prawdy, która mieści się w prawdzie Słowa Bożego. I to nie chodzi tylko o dziennikarzy, o każdego człowieka, który posługuje się słowem" - dodała.

5. Pielgrzymka Dziennikarzy rozpoczęła się przed południem od mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. W programie znalazło się także spotkanie z abp. Wacławem Depo - metropolitą częstochowskim i jednocześnie przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Jak podało jasnogórskie biuro prasowe, pielgrzymka zgromadziła kilkudziesięciu dziennikarzy m.in. z Warszawy, Gdańska i Krakowa.

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowały również m.in. licząca ponad 5 tys. osób 45. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W ub. niedzielę w Polsce w Kościele katolickim obchodzono Dzień Środków Społecznego Przekazu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama