Nowy numer 48/2022 Archiwum

Patron dnia: św. Matka Teresa z Kalkuty

Wczoraj ogłoszona świętą, dziś nam patronuje!

Matka Teresa, a właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu, urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, na terenie dzisiejszej Macedonii, w rodzinie albańskiej. Mając 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia loretanek, gdzie przyjęła imię Teresa i wyjechała do Indii. Tam zetknęła się z wielką biedą w Kalkucie i już wówczas postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi.

W 1948 r., po 20 latach życia zakonnego, postanowiła opuścić mury klasztorne. Chciała pomagać biednym i umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by w 1950 r. móc założyć własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari - tradycyjny strój hinduski.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.


Matka Teresa otrzymała wiele nagród i odznaczeń międzynarodowych, m.in. Pokojową Nagrodę Nobla w 1979. Dzięki temu wiele krajów otworzyło drzwi dla sióstr. Na wniosek włoskich dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu (1996).

Zmarła na zawał serca w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie 5 września 1997 r. Na prośbę wielu osób i organizacji św. Jan Paweł II już w 1999 r., a więc zaledwie w 2 lata po jej śmierci wydał zgodę na oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.

Beatyfikacja Matki Teresy, pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyła się 19 października 2003 r., w ramach obchodów 25-lecia pontyfikatu papieża-Polaka.

Kanonizacji Matki Teresy dokonał papież Franciszek - wczoraj, 4 września.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy