Nowy numer 46/2018 Archiwum

Dystrybutor: "Smoleńsk" w kinach od 9 września

Fabularny "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego trafi do kin 9 września - poinformował PAP dystrybutor tego filmu, firma Kino Świat. Produkcja obrazu weszła w końcowy etap realizacji; ostatnie efekty specjalne zostaną ukończone w sierpniu - wyjaśniono.

"Antoni Krauze, twórca wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego »Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł«, odsłania kulisy tragedii, która wstrząsnęła całą Polską" - tak film "Smoleńsk" zapowiada dystrybutor.

"10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami - członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia - ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy" - czytamy w opisie filmu.

"Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać" - opisuje dystrybutor.

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marię Kaczyńską - Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie "Smoleńska" są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Za zdjęcia do filmu, realizowane w Polsce i w USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

"Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy" - powiedział reżyser Antoni Krauze.

Reżyser "Smoleńska" ma w dorobku m.in. nagradzany film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 r.

Termin realizacji zdjęć do "Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r.

Przekładano także premierę filmu - początkowo zapowiadano ją na 15 kwietnia br., następnie termin ten przełożono.

Film został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski. (PAP)

jp/ mow/

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  02.08.2016 20:33
  ciekawe,ktora z 30wersji zamachu jest w tym filme obowiazujaca?Stawiam na elektromagnesopancernabrzozerozpylonahelmztrotylemwedrujacymposamolocie....belkot panie Krauze i wstyd za Pana...
  doceń 6
 • JAWA25
  02.08.2016 22:54
  wśród twórców filmu Marcin Wolski
  od 1980 był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR Programu III PR
  Pierwszą szopkę, opublikowaną w roku 1969 w noworocznym numerze „Żołnierza Wolności”, Wolski poświęcił izraelskim syjonistom, amerykańskim imperialistom i zachodnioniemieckim odwetowcom http://www.newsweek.pl/polska/prawica-media-dziennikarstwo-polityka-jerzy-targalski-marcin-wolski-jan-pietrzak-jerzy-jachowicz-newsweek-pl,artykuly,278588,1,2.html
  doceń 5
 • Fryderyk
  03.08.2016 09:51
  "Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny." Bzdury i nic więcej. Ten wypadek lotniczy ani w jotę niczego w Polsce nie zmienił. I całe szczęście. Pomyślcie głową zanim zaczniecie rozpatrywać tego typu tezy. A na film oczywiście nie pójdę, szkoda czasu i pieniędzy. Podzielił nas przeambitny polityk niskiego wzrostu, którego brat bliźniak zginął w tym wypadku lotniczym.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy