Nowy numer 23/2021 Archiwum

Irak: Rekordowa fala upałów

W niektórych rejonach temperatura dochodzi do ponad 50 stopni.

Przez Irak przetacza się fala upałów. W środę termometry pokazały w Bagdadzie 51 stopni, a na południu kraju nawet 53 stopnie. Był to w Iraku najgorętszy dzień w tym roku.

Pracownikom sektora publicznego dano w środę i w czwartek wolne z powodu upału, który - jak prognozują meteorolodzy - zelżeje dopiero w niedzielę. Piątek i sobota są wolne od pracy w większości krajów arabskich.

Główny rządowy meteorolog Hasan Abdul-Karim podkreślił, że choć lata zawsze są w Iraku gorące, obecnie temperatura jest znacznie wyższa od średniej dla tego okresu. Ostrzegł, że kolejnej fali straszliwych upałów należy się spodziewać w przyszłym miesiącu. Wyraził opinię, że powodem jest proces pustynnienia, obserwowany od pięciu lat.

Agencja Associated Press odnotowuje, że letnie upały regularnie potęgują uciążliwość życia Irakijczyków, którzy borykają się z codziennymi aktami przemocy, niestabilnością polityczną, fatalnym stanem usług bytowych, porwaniami dla okupu, napadami rabunkowymi i kontraktowymi zabójstwami.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama