Nowy numer 04/2020 Archiwum

Grzech jest wrogiem

I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Mt 5,30

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa».


Oczywiście błędem byłoby na podstawie powyższego cytatu fizycznie obciąć sobie rękę. Jednak z drugiej strony walka z grzechem nie jest jakąś walką wirtualną czy symboliczną. Symboliczne tylko jest porównanie użyte przez Jezusa. Chodzi o determinację. Jakiej determinacji potrzeba w walce z grzechem? Takiej samej, jakiej potrzeba, żeby samemu sobie odciąć rękę. To jest właśnie przesłanie dzisiejszych słów Jezusa. Walka przeciwko grzechowi była też głównym zadaniem Jezusa na ziemi. On w tej walce przelał własną krew. Zginął na froncie wojny z grzechem. Święty Paweł, nawiązując do tej walki Jezusa, zachęca nas słowami: „jeszczeście się nie opierali aż do przelewu krwi, walcząc przeciwko grzechowi”. Walka z grzechem wymaga ofiar. Czasem wymaga postu, rezygnacji z czegoś, czasem dyscypliny, czasem wytrwałości, czasem sprytu. Jak na każdej wojnie, do zwycięstwa może przyczynić się wiele czynników. Najważniejsze, żeby nie spocząć, żeby się nie poddać, nie skapitulować. Akurat grzech jest tym wrogiem, z którym nigdy nie wolno się pogodzić. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  10.06.2016 12:40

  Można jeszcze grzech zalegalizować (czyżby to miał być ów spryt?), i - o dziwo! - głosić Dekalog. Rozwiązać to, czego rozwiązywać nie wolno, i związać to, co wiązane być nie powinno. Ot, grzech i jego manipulacje. Szkoda tylko, że tylu z nas zdołał uwieść.
  ***
  Dziś 90. rocznica śmierci Antonio Gaudiego - kandydata na ołtarze, świeckiego franciszkanina, projektanta Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie. Przewidywany czas zakończenia budowy to 2026 rok. Oto szmer rozpraszającej się ciszy …

   

  doceń 0
 • Anna
  10.06.2016 13:43
  Gabrysiu, dziękuję za wzmiankę o rocznicy Bożego Architekta, Antoniego Gaudiego.
  Dziś za Jego wstawiennictwem zanoszę prywatną modlitwę do Boga, którą otrzymałam całkiem niedawno z Barcelony.
  Boże, Ojcze Nasz, który napełniłeś Twojego Sługę Antoniego Gaudiego, architekta, wielką miłością do Twojego Stworzenia i gorącym zapałem do naśladowania tajemnic dzieciństwa i męki Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Spraw, abym z pomocą Ducha Świętego, umiał również poświęcać się pracy dobrze wykonywanej i bądź łaskawy wynieść do chwały ołtarzy Twojego sługę Antoniego, udzielając mi za jego wstawiennictwem, łaski o którą Cię pokornie proszę, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
  Jezu, Maryjo, Józefie! Zachowajcie nas w pokoju i otaczajcie opieką nasze rodziny! (3x)
  doceń 0
 • Gabriela
  10.06.2016 18:06

  Źle, gdy rodzina poczyna się z grzechu. „Akurat grzech jest tym wrogiem, z którym nigdy nie wolno się pogodzić”.

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama