Nowy numer 25/2022 Archiwum

Marianie przygotowują się do kanonizacji

Już 5 czerwca papież Franciszek kanonizuje w Watykanie bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. W Licheniu trwają przygotowania, by wierni mogli obejrzeć tę uroczystość za pośrednictwem telebimów znajdujących się w bazylice.

Dla Zgromadzenia Księży Marianów 5 czerwca 2016 bez wątpienia będzie jedną z najważniejszych dat w całej historii wspólnoty. Tego dnia bł. o. Stanisław Papczyński, jako pierwszy spośród marianów, zostanie wyniesiony na ołtarze.

Wierni będą mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu w sanktuarium maryjnym w Licheniu, za pośrednictwem przekazu telewizyjnego ze Stolicy Apostolskiej. W nawie głównej licheńskiej bazyliki staną dwa telebimy, dzięki którym obecni w świątyni wierni, będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować wydarzenia transmitowane z Watykanu.

„Chcemy zaprosić naszych pielgrzymów, gości, parafian do wspólnej modlitwy, aby właśnie 5 czerwca razem z nami się spotkali, aby poprzez telemost z Watykanu uczestniczyli w tym wydarzeniu, a następnie aby wspólnie z nami Panu Bogu podziękowali podczas uroczystej Eucharystii za nowego świętego, o. Stanisława Papczyńskiego”- powiedział ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Początek transmisji w Watykanu planowany jest na godz. 10.30. Bezpośrednio po niej (ok. godz. 12.00) w licheńskiej bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziewczyna, której przewodniczył będzie ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium.

Warto dodać, iż na frontonie licheńskiej bazyliki od piątku, 20 maja, widnieje wizerunek bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Jak dodał ks. Kieniewicz, dzięki temu wierni będą mieli możliwość dowiedzieć się, jak wygląda nowy polski święty, założyciel mariańskiego zgromadzenia.

O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.

Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy. 16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego. Proces kanonizacyjny jest w toku.

O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa.

Marianie przygotowują się do kanonizacji   Beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego, 16 września 2007 r. Licheń Roman Krajewski /Foto Gość

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama