Nowy numer 25/2022 Archiwum

Polski Kościół zawsze z papieżem

Polski Kościół zawsze jest z papieżem Franciszkiem i jest cytowany we wszystkich listach pasterskich i wymieniany we wszystkich komunikatach po Zebraniach Plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w 2015 i 2016 r. - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak dodał, to znak osobistej więzi z następcą św. Piotra, który już wkrótce przyjedzie do Polski, na którego przyjazd czeka i przygotowuje się cały Kościół w naszym kraju.

Przypomniał jednocześnie, że podczas wizyty "ad limina" w Rzymie w lutym 2013 r. papież Franciszek przyjął polskich biskupów jak braci. "To serdeczne przyjęcie jeszcze bardziej umocniło wzajemne relacje. Można powiedzieć, że Polacy są jednym z narodów, do których najczęściej zwraca się Ojciec Święty. Szczególnym darem będzie zbliżająca się wizyta z okazji Światowych Dni Młodzieży. Polska jest pierwszym krajem w Europie, poza Włochami, w którym papież Franciszek spędzi kilka dni" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Polska i Polacy - jak podkreślił rzecznik KEP - mają zatem szczególne miejsce w posługiwaniu papieża Franciszka. "Bynajmniej nie jest to jednostronne, podobnie bowiem biskupi polscy często odwołują się do nauczania papieża Franciszka. W Aktach Konferencji Episkopatu Polski z 2015 roku, zbierających dokumenty episkopatu, Ojciec Święty Franciszek był wymieniony ponad 70 razy. W ostatnich latach biskupi cytowali go we wszystkich listach pasterskich (od początku 2015 roku było ich 11), był też wymieniany we wszystkich komunikatach po Zebraniach Plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w 2015 i 2016 roku. Na papieża Franciszka i jego nauczanie często powołuje się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, jak również prymas Polski abp Wojciech Polak. Obecny papież jest też często cytowany w dokumentach Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu Polski, zarówno w tych dotyczących kwestii moralnych, jak i problemów społecznych" - poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, podsumowując rok 2015 w Kościele w Polsce podkreślał, że Konferencja Episkopatu Polski w duchu nauczania papieża Franciszka angażowała się na rzecz wspierania i ochrony małżeństwa oraz rodziny, a także w obronę takich wartości jak godność człowieka.

"Wizyta Ojca Świętego Franciszka w Polsce to kolejna okazja do tego, by wsłuchiwać się w jego nauczanie i przekładać je na codzienne życie. Słowa papieża, które usłyszymy w lipcu, będą dla nas szczególnie drogie, bo wygłaszane na ziemi polskiej w Roku Miłosierdzia" - powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama