Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jest nowy projekt ustawy antyaborcyjnej

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowali projekt i uzasadnienie ustawy, przedłożonej 14 marca Marszałkowi Sejmu RP wraz z zawiadomieniem o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” na rzecz zmiany ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Projekt realizuje wywiedzioną przez Trybunał Konstytucyjny z polskiego systemu ustrojowego zasadę ochrony życia od chwili jego powstania, w tym w fazie prenatalnej (wyrok TK, sygn. Akt K 26/96) oraz zasadę rozstrzygania wszelkich wątpliwości co do ochrony życia ludzkiego na rzecz tej ochrony – in dubio pro vita humana (wyrok TK, sygn. Akt K 14/03). Autorzy przywołują również zasadę sformułowaną w Deklaracji Praw Dziecka ONZ oraz Konwencji praw dziecka - Dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu.

Projekt realizuje postulat pełnej, równoprawnej ochrony życia i zdrowia każdego dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu. Usuwa istniejące, oceniane jako niekonstytucyjne i nieetyczne, okoliczności uchylające ochronę życia dziecka w okresie prenatalnym. Inicjatywa zobowiązuje Państwo do roztoczenia opieki nad rodzinami, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne lub poczęte w okolicznościach związanych z popełnieniem czynu zabronionego.

W Inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji społecznych, w tym Fundacja Pro - Prawo do życia, Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.

W najbliższych tygodniach rozpocznie się zbieranie podpisów pod projektem.

Publikujemy sam projekt oraz jego uzasadnienie.

Przeczytaj komentarz Ilu posłów zatrzaśnie się w toalecie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
TAGI:

Zobacz także

 • szowi
  24.04.2016 12:11
  Gwałciciel gwałci moją matkę albo siostrę, żonę, a obowiązkiem tejże kobiety jest urodzić . A co dalej ?? Rozumiem , że sielanka przy porannej kawie ... razem z gwałcicielem ? przecież ojciec, no nie ? Czy którakolwiek kobieta "za ochroną życia" zastanawiała się nad tym ? Czy ma prawo nakazywać innym, jak dalej z tym żyć ? Czy można tak eskalować swoimi przekonaniami żeby np. doprowadzić do zwiększenia liczby samobójstw, depresji, rozpadu rodziny (!). Że niby co nas nie zabije to nas wzmocni ? Ja, dziękuję za taki ekstremizm.
  Czy wiecie , że w tej sytuacji jeszcze więcej kobiet nie przyzna się do gwałtu ? Pozbawi się prawnie szans na wyjście z sytuacji "po swojemu". Polska oazą bezkarnych gwałcicieli !
 • EWIMA
  22.05.2016 15:42
  możecie sobie ustawy pisać ale ustawa sobie życie sobie aborcje i tak będą dokonywane w podziemiu bo ani lekarz ani pacjentka nie przyzna się do aborcji więc mam gdzieś wasze rządy wy możecie rządzić ale w kościele a nie w państwie polskim
  doceń 2
 • Matka
  04.06.2016 18:33
  to mężczyźni są winni aborcji, nie kobiety i lekarze, jeśli już kogoś karać to sprawców takich ciąż
 • Gość
  29.09.2016 13:44
  a gdzie załącznik?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL