Nowy numer 39/2023 Archiwum

Watykan i Rosja bedą współpracować

Tajne Archiwum Watykańskie otwiera swe zbiory dla Rosji.

Agencja Interfaks poinformowała, że dyrektor Federalnej Agencji Archiwalnej  (Rosarchiw) Andriej Artizow oraz kierujący Tajnym Archiwum Watykańskim francuski dominikanin abp Jean-Louis Bruguès podpisali 18 marca w Watykanie umowę o współpracy. Umowa zakłada wszechstronną współpracę obu instytucji, m.in. wzajemne otwarcie swych zbiorów dla badaczy drugiej strony, organizację konferencji naukowych oraz wystaw. Artizow, który  od 2009 r. stoi na czele rosyjskich archiwów państwowych należy do grona zaufanych urzędników administracji prezydenta Putina. Wielokrotnie zabierał głos w aktualnych sprawach polityki historycznej, m.in. wygłaszając tezy, jakoby polskie podziemie niepodległościowe było w istocie sojusznikiem III Rzeszy, gdyż atakowało żołnierzy Armii Czerwonej. Komentując dla rosyjskich mediów efekty tej umowy Artizow powiedział, że dzięki niej rosyjscy uczeni będą mieć dostęp do wielu ważnych dokumentów wytworzonych przez dyplomację Stolicy Apostolskiej, a dotyczących Rosji od średniowiecza aż do XIX wieku, kiedy po raz pierwszy w Rosji zaczęła funkcjonować nuncjatura Stolicy Apostolskiej.  

Umowa była przygotowywana od dłuższego czasu. Już w lutym br. Artizow przebywał w Watykanie, gdzie był przyjmowany przez kierownictwo Tajnego Archiwum Watykańskiego.  Parafowany wówczas wstępny dokument o współpracy, obecnie przybrał kształt oficjalnej umowy. Zapowiedziano wówczas także, że wkrótce abp Bruguès odwiedzi Moskwę, gdzie będą mu zaprezentowane dokumenty na temat relacji między Rosją a Watykanem.  Według oficjalnych informacji ważną rolę w czasie tych rozmów odegrał  rosyjski dyplomata oraz historyk Piotr Stegnij. To jeden z bardziej doświadczonych rosyjskich dyplomatów, znający biegle kilka języków, m.in. arabski. Był   członkiem kolegium Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR, a teraz jest doradcą Artizowa. W tej roli brał udział w czasie obu rozmów w Watykanie.  Stignyj w przeszłości był m.in. ambasadorem Rosji w Izraelu, a także pierwszym dyrektorem Rosyjskiego – Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia.  Wspierał wówczas ideę włączenia Kościołów w Polsce i Rosji do dialogu polsko-rosyjskiego.   Pytany przez dziennikarzy o polityczny wymiar tego dokumentu, zwłaszcza w kontekście spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem, dyr. Artizow powiedział, że podpisana przez niego umowa nie ma politycznego kontekstu. Po prostu spotkaliśmy się z naszymi watykańskimi kolegami, jak profesjonaliści, specjaliści od archiwów oraz bibliotek, ocenił Artizow.  

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast