GN 3/2019 Archiwum

Zamordowano eksperta synodu

Z rąk dwóch nieznanych sprawców zginął 9 marca o. Antonio Moser - franciszkanin, czołowy brazylijski teolog-moralista, który był m.in. jednym z ekspertów ubiegłorocznego synodu biskupów nt. rodziny. Do zbrodni doszło ok. godz. 6.10 rano czasu miejscowego w Rio de Janeiro.

Według zeznań różnych świadków, dwaj zamaskowani zamachowcy, jadący na motocyklu, strzelili kilka razy do zakonnika, po czym natychmiast odjechali. Ciężko ranny franciszkanin próbował jeszcze zatrzymać przejeżdżający samochód, ale niemal natychmiast zmarł, mimo udzielonej mu pomocy.

O. Moser miał 75 lat i należał do najwybitniejszych teologów swego kraju ostatnich dziesięcioleci, był specjalistą od bioetyki. Mieszkał w Petrópolis w górskiej części stanu Rio de Janeiro. W dniu, w którym go zastrzelono, udawał się do São Paulo, gdzie miał uczestniczyć w programie "Em Pauta", nadawanym przez telewizję katolicką Canção Nova, w której był prezenterem.

Zmarły był znanym w kraju prelegentem i uczestnikiem wielu konferencji naukowych, autorem licznych artykułów, napisał 27 książek i był współautorem wielu innych. Mając rozległą wiedzę teologiczną wykładał teologię moralną i bioetykę we Franciszkańskim Instytucie Teologicznym w Petrópolis i dyrektorem wydawnictwa "Vozes" (Głosy). Prowadził też ożywioną działalność duszpasterską w tym mieście, będąc proboszczem miejscowej parafii św. Klary i dyrektorem Ośrodka Wychowawczego "Ziemia Święta".

Na wieść o tragedii jego współbrat zakonny - Luiz Flávio Cappio, który jest biskupem diecezji Barra (stan Bahia), powiedział, że o. Antonio "potrafił w swych książkach popularyzować teologię moralną w świetle Vaticanum II".

Wiadomość o zamordowaniu niezwykle zaangażowanego i popularnego kapłana wywołała tak wielkie poruszenie wśród miejscowych mieszkańców, że burmistrz Petrópolis zarządził trzydniową żałobę w mieście.

Również Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) wyraziła głęboki żal i smutek z powodu tragedii. "Życie o. Antônio Mosera było bogate i owocne" - powiedział biskup pomocniczy Brasilii i sekretarz generalny episkopatu Leonardo Steiner. Przypomniał, że zakonnik współpracował z Konferencją, pomagając jej w wypracowywaniu tekstów i refleksji teologicznej, szczególnie w zakresie teologii moralnej". "CNBB jest wdzięczna za tę pomoc i prosi miłosiernego Ojca, aby przyjął tego brata mniejszego do ostatecznego Królestwa. Niechaj mu świeci światło wiekuiste" - oświadczył biskup.

« 1 »

Zobacz także

 • nikodem1306
  10.03.2016 17:39
  Zamordowano eksperta synodu biskupów? No to dolary przeciw orzechom, że Dan Brown napisze kolejny antykatolicki bestseller.
  doceń 0
 • dygresja
  11.03.2016 08:59

  "Sławni Amerykanie pochodzenia żydowskiego zazwyczaj wspominają krewnych - ofiary niemieckich nazistów. Członków rodziny Dustina Hoffmana mordowali Sowieci."
  (...)
  "Dustin Hoffman opowiada, że rodzice nic mu nie mówili o dziadku po mieczu. I nie przywiązywali wagi do żydowskich korzeni. Jego ojciec był ateistą i w domu nie było żadnego wychowania religijnego.
  Dopiero na starość aktor pytany o to, kim jest, odpowiada: Jestem Żydem."
  Cyt. za: http://www.rp.pl/Swiat/303119961-Dustin-Hoffman-dowiaduje-sie-co-komunisci-zrobili-jego-dziadkowi.html#ap-2

  doceń 2
 • Anna Panna
  11.03.2016 23:27

  Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie. I*I.

  Komu przeszkadzał?

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy