Nowy numer 25/2018 Archiwum

Waszczykowski: Przygotowania do ŚDM idą pełną parą

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce idą pełną parą - powiedział dziennikarzom przebywający w Rzymie Witold Waszczykowski. Szef MSZ informował watykańską dyplomację o stanie przygotowań do imprezy.

Szefowi MSZ w Rzymie i Watykanie towarzyszą szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Waszczykowski w poniedziałek rozmawiał z kardynałem Stanisławem Ryłko, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, przed nim jeszcze rozmowy z kolejnymi hierarchami. Przed rozpoczęciem rozmów polska delegacja złożyła kwiaty na grobie św. Jana Pawła II.

Po rozmowie z kard. Ryłko Waszczykowski spotkał się z dziennikarzami. "Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży idą pełną parą, podczas rozmowy zwracaliśmy uwagę na problemy dotyczące bezpieczeństwa, logistyki, wiz oraz wszystkie te problemy, które mogą wystąpić w trakcie dużych spotkań międzynarodowych" - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i pielgrzymkę papieża Franciszka mogą przyjechać setki tysięcy wiernych. "To jest olbrzymie wyzwanie logistyczne, przed którym stoimy" - powiedział minister. Jak dodał, rozmowy kuluarowe z hierarchami w Watykanie dotyczą tego, jak te problemy rozwiązywać, a także, jak ŚDM przygotować i przeprowadzić, aby wszyscy odwiedzający Polskę i spotkający się z papieżem "znaleźli przynajmniej częściowe odpowiedzi na bolączki dzisiejszego świata".

Waszczykowski poinformował, że każdy z pielgrzymów, który będzie chciał przyjechać na Światowe Dni Młodzieży i udokumentuje swoją wiarygodną chęć uczestniczenia w nich, będzie do Polski wpuszczony. Jeśli będzie musiał mieć wizę, dodał, otrzyma ją za darmo.

Szef MSZ pytany, czy podczas rozmów poruszany jest temat bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia terrorystycznego, przyznał, że to temat priorytetowy. "Nie możemy wyrwać tego wydarzenia z kontekstu sytuacji, jaka jest w tej chwili w Europie" - zaznaczył.

Dodał, że chodzi mu m.in. o możliwy w miesiącach letnich napływ kolejnej fali uchodźców do Europy. "Sprawa bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem podczas Światowych Dni Młodzieży" - zapewniał Waszczykowski.

Mówił także, że organizacja ŚDM to olbrzymie wyróżnienie dla Polski, szczególnie dla ludzi takich jak on, "którzy zaliczają się do pokolenia JPII"

"Mam na myśli ludzi, którzy weszli w dorosłe życie wraz z rozpoczęciem się pontyfikatu świętego Jana Pawła II, którzy rośli i robili kariery wraz z nim. Jest to powrót do tych wielkich pielgrzymek, które mieliśmy. Mamy nadzieję, że Franciszek stanie na wysokości zadania i przypomni nam, jak przed laty to wszystko świętowaliśmy" - mówił szef MSZ.

Nie chciał nic powiedzieć o programie wizyty papieża Franciszka w Polsce, zaznaczając, że poinformowanie o tym należy do strony kościelnej.

Podczas dwudniowej wizyty w Rzymie i Watykanie szef polskiej dyplomacji spotka się jeszcze m.in. z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu PAP rzecznik MSZ Artur Dmochowski, celem wizyty jest omówienie przygotowań także do obchodów rocznicy 1050-lecia chrztu Polski. "Oprócz tego minister Waszczykowski rozmawiać będzie w Watykanie o aktualnych zagadnieniach polityki międzynarodowej, o dotychczasowej dwustronnej współpracy i jej dalszym rozwoju" - zapowiadał.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W dniach 26-31 lipca br. odbędą się w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniach centralnych weźmie udział 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama