Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wałęsa prosi byłych SBeków o pomoc

"Walka między nami zakończona [...] robiliście to często z pobudek patriotycznych dla dobra Polski" - pisze na swoim mikroblogu były prezydent.

Opublikowany na mikroblogu przez Lecha Wałęsę wpis to już kolejny komentarz byłego prezydenta do sprawy przejętych przez IPN dokumentów przetrzymywanych przez lata w domu generała Kiszczaka, wśród których mają znajdować się dowody na wieloletnią współpracę byłego lidera "Solidarności" ze służbami bezpieczeństwa PRL.

Wałęsa pierwotnie przekonywał, że przejęte w domu Kiszczaków dokumenty to jego prywatne notatki, które zarekwirowała swego czasu eSBecja. Z przekazanych do informacji publicznej wiadomości wynika jednak, że część z nich jest podpisana "Bolek" (taki pseudonim operacyjny miał nosić Wałęsa), a wśród papierów znajduje się również oryginał zobowiązania Lecha Wałęsy do współpracy.

Były prezydent zmienił linię obrony i w najnowszym oświadczeniu zwraca się do byłych pracowników SB:

"Panowie, którzy podrabialiście na mnie dokumenty.... Ja Wam wybaczam i jestem przekonany, że robiliście to często z pobudek patriotycznych dla dobra Polski" - pisze. "Głęboko wierząc, jak zresztą cały świat, że nie mieliśmy najmniejszej szansy na urwanie się Sowietom i że dążenie takich ludzi jak ja zakończy się straszną tragedią. Całkiem możliwe to było. No ale zaryzykowaliśmy. Udało się, walka między nami zakończona" - pisze dalej Wałęsa.

Były prezydent podkreśla, że w walce stosowano nieczyste metody:

"Dziś kilku łajdaków, często wcześniej dezerterów, próbuje skorzystać z tych (wtedy nieczystych) metod walki i uruchamiać je jako prawdziwe i dobre na dzisiejszy inny czas. Proszę Was, nie pozwólmy im na to" - apeluje były lider antykomunistycznej opozycji.

 

 

« 1 »

Zobacz także

 • zyg
  21.02.2016 08:19
  sytuacja z TW Bolek stanie bardziej ekscytująca kiedy zostaną ujawnione WSZYSTKIE materiały odnalezione w domu Kiszczaków. Ciekawi mnie o kim jeszcze dowiemy się i co zawierają materiały na temat niewymienionych jeszcze osób. Mam wrażenie, że to może być mocne tąpnięcie w świecie polityki i nie tylko.
  doceń 2
 • Solidarna z Wałęsą
  21.02.2016 09:01
  Nie podoba mi się to, co się teraz wyprawia z Lechem Wałęsą. Na siłę próbują zrobić z niego "Bolka", akcentują słabości, dyskredytując tym samym to wszystko co zrobił dla Polski, dla świata. I wtedy, i dziś przychodzi mu za to płacić wysoką cenę. Nie tylko jemu z resztą, cierpi też jego rodzina. Znowu. Tym razem w wolnej(?) Polsce.

  W tej całej nagonce, Panie Lechu, jestem z Panem! Niech Pan Bóg da siłę, aby przejść przez to wszystko, a Matka Boża niech ma w opiece Pana i Pańską rodzinę.
 • landn
  21.02.2016 09:11
  Kolejna odsłona w tej tragifarsie, jeszcze bardziej żenująca. Gdyby ten człowiek miał trochę przyzwoitości lub rozsądku, przyznałby się i przeprosił. Jedno trzeba przyznać tym SBkom, albo raczej wywiadowi wojskowemu, którego dokumentów jeszcze nie poznaliśmy: prowadzenie przez lata takiego megalomana i człowieka oderwanego od rzeczywistości to istny majstersztyk. Teraz pytanie polega na tym, jak to zrobili.

  Teczka Bolka jest po ujawnieniu jego podpisu na akcesji do UB już drugorzędna. Pytanie jest, czyje tam są jeszcze akta? Czy Michnika? Czy Geremka? Czy Kuronia? Czy Mazowieckiego? . . . Czy tego wysoko postawionego funkcjonariusza kościelnego z otoczenia św. Jana Pawła II?

  Sprawa teczki Bolka to zasłona dymna. IPN jest wyjątkowo opieszały w zabezpieczaniu dokumentów i informowaniu opinii publicznej, kogo dotyczą. To nie dzieje się bez przyczyny.

  Załączam dwa bardzo ważne głosy na ten temat. Jeden mówiący o sednie całej sprawy, czyli że nie dokumenty dotyczące agenturalnej współpracy Wałęsy są ważne, bo to już dobrze wiadomo. Tam są dokumenty dotyczące innych osób, kluczowych dla IIIRP, a także Kościoła. Sprawa Wałęsy to tylko zasłona dymna, żeby nie wyszła historia prawdziwych macherów od polityki, bo to może być trzęsienie ziemi dla IIIRP:
  https://www.youtube.com/watch?v=d8gAnPdq2n

  Ni i trochę ironiczny:
  https://www.youtube.com/watch?v=ORtV-vQnKNU

  Tu ciekawa jest interpretacja wypowiedzi Michnika, że niby Kiszczak to "człowiek honoru". Mogło mu jednak chodzić tylko o przypomnienie Kiszczakowi o słowie danym Michnikowi i jego grupie. Miejmy nadzieję, że dokumenty nie znikną, nie zostaną zniszczone, ...
 • hub381
  21.02.2016 21:07
  Dziwię się,że po latach na łamach GN również atakują b.prezydenta RP.Czyli żyjący wówczas JP II popierał(kapusia)? Gzie u Was"Miłosierdzie" w wielkm poście ? Z czym do ludu ? Jakieś szafy się otwiera bezkomisyjnie przez IPN !
  Do czego to wszystko prowadzi ?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama