Nowy numer 24/2018 Archiwum

Gowin nie zlikwiduje gender studies

Nie zapowiadałem likwidacji gender studies; jestem w takich sprawach szczerym liberałem, uważam, że zasada autonomii uczelni i wolności akademickiej jest święta - mówi PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany, czy będzie naciskał na likwidację tego kierunku na polskich uczelniach.

"Moje słowa zostały przeinaczone przez niektóre media. Nie mówiłem, że zamierzam zlikwidować gender studies. To nie leży w gestii ministra" - powiedział PAP Gowin.

Wątpliwości takie pojawiły się po jego wypowiedzi, że podejmie działania mające na celu odebranie statusu czasopisma naukowego periodykom propagującym postulaty ruchu LGBT i tzw. gender studies. Gowin zaznaczył, że "fałszywie przypisano mu takie intencje", zwłaszcza że "w gestii ministra nie leży usunięcie czasopism z tego zakresu »badań« z międzynarodowych rankingów czasopism".

"To są rankingi autonomiczne. Ja tylko zwracam uwagę na to, że w humanistyce pojawiła się - tak jak marksizm w czasach PRL-u - narzucana odgórnie pseudonauka. Dzisiaj niestety oddolnie pojawiają się, finansowane bardzo szczodrze przez instytucje europejskie, inne pseudobadania. Studia lesbijskie czy studia gejowskie to jest tylko taki najbardziej skrajny przykład pseudonauki" - wskazał.

Zarazem zastrzegł: "Nie jest jednak moją rolą i zamiarem ingerowanie w sferę wolności badań. Jak ktoś chce takie pseudonauki rozwijać - proszę bardzo. Ja mogę tylko żałować, że tak dużo środków, które mogłyby pójść na rzeczywiste badania, jest marnowanych na te dziedziny - w moim przekonaniu sztuczne".

Dopytywany, czy w takim razie gender studies na polskich uczelniach nie są zagrożone, Gowin odpowiedział: "To nie ode mnie zależy. Jestem w takich sprawach szczerym liberałem. Uważam, że zasada autonomii uczelni i wolności akademickiej to zasada święta".

« 1 »

Zobacz także

 • agnostos
  12.01.2016 16:57
  Gender studies to jedna z bardziej nowatorskich i odkrywczych dyscyplin naukowych przełomu XX i XXI wieku. Rozpatrywanie rzeczywistości społecznej z punktu widzenia ról kulturowych przypisywanych płciom, mniejszościom seksualnym kieruje nas ku lepszemu rozumieniu współczesnej demokracji i tolerancji. Na portalu ludzi otwartych powinna być to oczywista oczywistość.
  doceń 4
 • operator
  12.01.2016 16:58
  Niestety potwierdza sie teza że Gowin to najsłabsze ogniwo prawicy. Te pseudo-studia powinny zostać zlikwidowane i mam nadzieje że to się stanie niezaleznie co sadzi o tym minister liberał Gowin Jarosław.
  doceń 7
 • krzysztof
  12.01.2016 22:56
  Brawo, Panie Gowin. Jest Pan światełkiem w tunelu tego rządu!
  doceń 0
 • Prawy
  12.01.2016 23:41
  Smieszy mnie jak ludzie nazywają PIS prawicą. Jest to partia konserwatywna, ale na pewno nie prawicowa. Prawica nie ma nic wspólnego z religiami tylko z gospodarką. Ponadto żaden prawicowy rząd nie nakłada nowych podatków i daje ludziom 500zł na dziecko. Pis to pseudo-prawica, ale niestety mało kto to rozumie. Żeby rząd ludziom dał najpierw musi im to zabrać!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama