Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kompromis na linii Duda - Rzepliński?

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została podpisana, obowiązuje i sprawa Trybunału jest zamknięta - powiedziała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Sadurska była pytana w radiu RMF FM m.in., czy podczas niedawnej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim zarysował się jakiś kompromis w sprawie Trybunału, a także czy prezydent przed podpisaniem ostatniej ustawy o TK konsultował się z prawnikami krytycznymi wobec tego dokumentu.

"Wracamy do tematu, który, moim zdaniem, w tym momencie jest już zakończony. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym funkcjonuje, jest ogłoszona, jest obowiązująca" - powiedziała Sadurska. "W tym momencie mamy taką sytuację, że mamy 15 sędziów i sprawa Trybunału jest zamknięta" - dodała.

Wyraziła też nadzieje, że odłożenie przez TK planowanej na 12 stycznia rozprawy, podczas której miała być badana konstytucyjność uchwał unieważniających wybór pięciu sędziów TK i powołujących pięciu nowych, "będzie przełożone w następne działania, typu dopuszczenie tych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania".

Szefowa Kancelarii Prezydenta była pytana, czy byłby możliwy kompromis polegający na tym, że prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów wybranych w październiku (tych, których wyboru TK nie zakwestionował), a ci wybrani przez obecny Sejm i już zaprzysiężeni wchodziliby na miejsce tych, którym będzie się kończyć kadencja.

"To by było złamanie konstytucji" - odpowiedziała Sadurska.

« 1 »

Zobacz także

 • velario
  11.01.2016 11:45
  "To byłoby złamanie Konstytucji".

  A od kiedy to jest dla was problem? Macie w tym już taką wprawę...
 • Zosia
  11.01.2016 17:27
  dopóki z Trybunale siedzi były sekretarz POPu naszej partii nie będę spokojna
  doceń 0
 • Awa
  11.01.2016 17:38
  TK umorzył sprawy
 • Awa
  12.01.2016 21:12
  Raczej zastosował kukulcze jajo omijając nową ustawę PIS.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama