Nowy numer 25/2018 Archiwum

Niemcy: Dymisja szefa policji w Kolonii

Tydzień po serii napaści na kobiety w noc sylwestrową w Kolonii szef miejscowej policji Wolfgang Albers został przeniesiony w stan spoczynku. Zarzucano mu zwlekanie z poinformowaniem opinii publicznej o zajściach i ukrywanie pochodzenia sprawców przestępstw.

O dymisji Albersa poinformował w piątek minister spraw wewnętrznych landu Północna Nadrenia-Westfalia Ralf Jaeger. Polityk SPD powiedział, że decyzja o odwołaniu urzędnika była nieodzowna ze względu na konieczność odzyskania zaufania mieszkańców Kolonii i przywrócenia zdolności do działania policji.

Jaeger zapowiedział wyjaśnienie wszystkich okoliczności wydarzeń w okolicach dworca głównego i katedry w Kolonii. "Obywatele chcą wiedzieć, co wydarzyło się w sylwestrową noc, kim byli sprawcy i jak można w przyszłości uniknąć podobnych wypadków" - podkreślił minister.

Albers wyraził zrozumienie dla decyzji przełożonego i wziął na siebie odpowiedzialność za krytykowane działania podległych mu służb w noc sylwestrową. Dzień wcześniej szef policji wykluczał ewentualność dymisji.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami i butelkami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.

Do piątku 170 osób złożyło zawiadomienia o napaściach seksualnych i rabunkowych podczas sylwestra w Kolonii. W Hamburgu, gdzie też doszło do ekscesów, chociaż na mniejszą skalę, do policji wpłynęło ponad 100 zawiadomień.

Działania policji były ostro krytykowane m.in. przez szefa MSW Niemiec Thomasa de Maiziere. W rejonie ekscesów znajdowało się zbyt mało policjantów, którzy nie byli w stanie przyjść wszystkim z pomocą. Albers próbował początkowo tuszować ekscesy, a o prawdziwej skali wydarzeń poinformował dopiero po kilku dniach. W oficjalnych raportach władze celowo pomijały udział w zamieszkach imigrantów.

Przeczytaj także:

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  08.01.2016 19:05
  W POlsce dostałby awans i nagrodę!
  doceń 1
 • racjonalista
  08.01.2016 20:04
  Szef policji musi odejść - no jasne, przecież nie może się obejść bez konsekwencji. Ktoś musi za to wszystko odpowiedzieć, bo to nie Polska.

  Jednak jak by policja nie reagowałaby, to i tak w tej niezmiernie trudnej sytuacji doszłoby do błędów. A przede wszystkim policja i tak nie zapanowałby nad tamtym podpitym motłochem bez hamulców kulturowych i moralnych.

  Funkcjonariuszy musiałoby być przynajmniej 10 razy więcej i to ze sprzętem jak do tłumienia zamieszek. Czy tak właśnie mają wyglądać Sylwestry i sławne kolońskie Faschingi?

  Winni temu wszystkiemu są, ale nie w policji, bo ta niewiele mogła zrobić. Jak powiedział pewien zatrzymany: proszę mnie traktować grzecznie, bo zostałem zaproszony przez panią Merkel.
  doceń 1
 • ble
  09.01.2016 01:34
  No to winnego już mają. Teraz pozostaje Angeli i reszcie wmówić, że kobiety były molestowane przez niemieckich nazistów, którzy dla zmylenia pomalowali sobie twarze na czarno i śniado. Taka to nienawiść do biednych i wygłodzonych islamskich byczków.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama