Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kiedy zastrzeżone akta trafią do IPN

MON: prace trwają, termin ich zakończenia jest trudny do określenia.

Na stronach MON pojawił się komunikat dotyczący planowanego przekazania akt ze zbioru zastrzeżonego do Instytutu Pamięci Narodowej. Rzecznik resortu - Bartłomiej Misiewicz - pisze, że prace trwają. Termin natomiast jest obecnie trudny do określenia.

Jak przypomina rzecznik, w 2007 roku ówczesny szef MON Antoni Macierewicz już część tych akt przekazał IPN-owi. Jednak po zmianie władzy znów zostały one przejęte przez MON. "Celem przekazania do IPN akt ze zbioru zastrzeżonego jest umożliwienie badaczom i historykom przekazywania prawdy o najnowszej historii Polski" - przekonuje MON.

Rzecznik dodaje, że "Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma żadnej wiedzy na temat analogicznych prac podejmowanych przez cywilne służby specjalne".

2 stycznia serwis informacyjny "Rzeczpospolitej" rp.pl podał informację, że przekazanie akt nastąpi na przełomie stycznia i lutego. Jak podaje serwis, szef MON zapoznał się z zawartością zbioru zastrzeżonego (tzw. "zetki") już w 2007 roku. Przyznał wtedy, że dalsze utrzymywanie tajności tych dokumentów nie jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Jak podkreślał, dalsze utajnianie tych akt tworzy fikcyjną elitę ludzi w służbach specjalnych, bankowości, mediach i jeszcze niedawno w polityce - napisano w rp.pl.

Polecamy komentarz:

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama