Nowy numer 25/2022 Archiwum

Powstał poselski zespół na rzecz Nowej Konstytucji

W Sejmie powstał poselski zespół na rzecz Nowej Konstytucji - poinformował w czwartek przewodniczący zespołu Kornel Morawiecki (Ruch Kukiz'15). Zespół - jak zapowiedział Morawiecki - jest otwarty dla posłów wszystkich klubów parlamentarnych.

"Powstanie zespołu to pierwsza próba działania na rzecz gruntownej zmiany polskiej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i duchowej, to ma być konstytucja na XXI wiek, gdzie pojawią się nowe idee i nowi ludzie" - powiedział Morawiecki w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Zaprosił do pracy w zespole posłów wszystkich klubów parlamentarnych. "Proszę posłów innych klubów o współdziałanie, bo konstytucja to jest rzecz narodowa" - dodał.

Morawiecki poinformował też, że w styczniu odbędzie się "duża konferencja" na temat nowej konstytucji.

Pytany, w jakim kierunku powinny pójść zmiany w konstytucji, Morawiecki powiedział: "To musi być nowy kierunek, nowy podział władzy, majątku, ale też inne duchowe spojrzenie na człowieka, jako uczestnika zbiorowości (...) to próba stworzenia ram na przyszłość dla Polski i Europy". Jak dodał, konstytucja ma być dla narodu, a nie dla polityków.

Wiceprzewodniczący zespołu Janusz Sanocki (niezrz.) powiedział, że zespół - przy pracy nad nową konstytucją - chce współpracować z mediami, ekspertami, uczelniami i obywatelami. "Nie może być tak, że tak ważna sprawa jak konstytucja, jest tylko elementem przetargów partyjnych" - podkreślił.

W skład zespołu wchodzą na razie: przewodniczący Kornel Morawiecki (Ruch Kukiz'15), wiceprzewodniczący Janusz Sanocki (niezrz.), oraz posłowie Ruchu Kukiz'15: Jerzy Jachnik, Robert Mordak, Małgorzata Zwiercan oraz Ireneusz Zyska.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie mogą tworzyć zespoły. Przy powstaniu zespołu obowiązkowe jest tylko podanie do wiadomości marszałka Sejmu jego regulaminu i składu osobowego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama