Nowy numer 43/2020 Archiwum

Polak podejrzany o terroryzm zatrzymany

Zarzut: działalność terrorystyczna na terytorium Syrii od marca 2014 do kwietnia 2015 roku.

- W niedzielę został zatrzymany Polak w związku ze śledztwem dotyczącym działalności o charakterze terrorystycznej - potwierdzili PAP rzecznik łódzkiej PA i rzecznik ABW. Służby specjalne działają skutecznie - ocenił ich koordynator Marek Biernacki.

"Tak, potwierdzam zatrzymanie takiej osoby, w związku ze śledztwem prowadzonym przez ABW wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Łodzi" - powiedział w niedzielę PAP rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Maciej Karczyński.

Rzecznik łódzkiej PA Jarosław Szubert wyjaśnił PAP, że "mężczyzna jest na razie zatrzymany w charakterze podejrzewanego". "Śledztwo dotyczy przestępczości związanej z działalnością terrorystyczną. Zatrzymany został na terenie Polski. Czynności z jego udziałem zostaną przeprowadzone w PA w Łodzi" - powiedział Szubert.

Pytany o to, czy zatrzymany mężczyzna zostanie w niedzielę przesłuchany lub zostaną mu postawione zarzuty odparł, że jest na to 48 godzin. "Mamy 48 godzin na czynności z zatrzymanym, gdy je przeprowadzimy będziemy o nich informowali. Dziś nie będzie więcej informacji - zaznaczył rzecznik łódzkiej PA.

Koordynator służb specjalnych Marek Biernacki powiedział PAP w niedzielę - pytany o zatrzymanie Polaka - że jest szereg operacji ABW i służby działają skutecznie. "Ta osoba była stale monitorowana przez służby, mimo, że była w Norwegii - przez służby partnerskie i przez nas" - dodał.

"Staramy się monitorować wszystkie osoby, które uważamy za niebezpieczne, które przeszły konwersję na radykalny islam, które uczestniczyły w wojnie w Syrii" - zaznaczył. "W ostatnim czasie nie tylko ta operacja była przeprowadzana" - dodał, nie ujawniając czego dokładnie operacje dotyczyły.

Według mediów Polak we wrześniu został zatrzymany w Norwegii. Rzecznik ABW informował wtedy że Agencja od kilku miesięcy współpracowała z Norwegami w tej sprawie, byli też w tym kraju po zatrzymaniu Polaka.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa wynika, że Polak z obozu dla uchodźców w Norwegii trafił na lotnisko w Warszawie i tu został zatrzymany. Następnie przewieziono go do Łodzi.

Informacje o zatrzymaniu podało w niedzielę radio Zet. Według stacji we wrześniu mężczyzna został w Norwegii aresztowany za złamanie prawa migracyjnego, a kilka miesięcy wcześniej zatrzymano go pod zarzutem działalności terrorystycznej na terytorium Syrii od marca 2014 do kwietnia 2015 roku - grozi mu za to do 6 lat więzienia, 23-latek nie przyznał się do winy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama