Nowy numer 44/2020 Archiwum

Strzelanina w college'u - wielu zabitych

Już teraz policja potwierdza 10 ofiar śmiertelnych. Prawdopodobny motyw religijny.

10 osób zginęło, a siedem zostało rannych, w tym trzy ciężko, w strzelaninie w college'u w Roseburgu w stanie Oregon w północno-zachodniej części USA - poinformowała w czwartek wieczorem czasu lokalnego miejscowa policja.

Wcześniej amerykańskie media, powołując się na prokuraturę, informowały o co najmniej 13 ofiarach śmiertelnych i 20 rannych.

Szeryf John Hanlin nie sprecyzował, czy wśród 10 ofiar śmiertelnych jest także sprawca strzelaniny, który zginął podczas wymiany ognia z policją.

Gubernator stanu Oregon Kate Brown poinformowała, że napastnikiem był 20-letni mężczyzna. Na razie nie wiadomo, jaki mógł być motyw jego działania. W lokalnych mediach pojawiła się informacja, że religijny.

Według dziennika "News-Review", powołującego się na świadków, napastnik kazał najpierw swym ofiarom położyć się na podłodze, a następnie podnieść się. Gdy to uczynili, zapytał się o ich religie i zaczął strzelać na oślep.

Prezydent Barack Obama był głęboko wstrząśnięty kolejną strzelaniną w amerykańskiej szkole. Po raz kolejny też powtórzył, że w USA konieczne jest zaostrzenie prawa do broni, o co bezskutecznie zabiega od kilku lat. "Jesteśmy jedynym rozwiniętym krajem na świecie, w którym co kilka miesięcy dochodzi do tego rodzaju zdarzeń" - powiedział Obama, przypominając m.in. strzelaninę w szkole w Newtown w grudniu 2012 roku, gdzie napastnik zabił 26 osób, w tym 20 dzieci.

Barack Obama podkreślił, że podejmowane przez niego próby zaostrzenia prawa do posiadania broni blokuje zdominowany przez Republikanów Kongres, w którym silne wpływy ma lobby strzeleckie.

Roseburg liczy ok. 20 000 mieszkańców, leży ok. 400 km na południe od Portland.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama