Nowy numer 21/2018 Archiwum

Papież: Migranci to wyzwanie, ale...

Papież Franciszek ostrzegł, że obojętność i milczenie wobec dramatu migrantów prowadzą do współodpowiedzialności za to, co się dzieje. W orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy wskazał na potrzebę integracji, która zapobiegnie dyskryminacji i rasizmowi.

"Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia" - to temat papieskiego przesłania na Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 17 stycznia przyszłego roku.

Papież napisał: "Migranci są naszymi braćmi i siostrami poszukującymi lepszego życia, z dala od ubóstwa, głodu, wyzysku i niesłusznego podziału zasobów naszej planety, które powinny być rozdzielone równo między wszystkich ludzi".

"Czyż nie jest pragnieniem każdego - zapytał - poprawienie swoich warunków życiowych i osiągnięcie uczciwego i słusznego dobrobytu, który by mógł dzielić ze swoimi bliskimi?".

Franciszek przyznał, że obecność migrantów i uchodźców staje się poważnym wyzwaniem dla wielu społeczeństw, które ich przyjmują. Dlatego - jego zdaniem - konieczna jest taka integracja, która zapobiegnie ryzyku dyskryminacji, rasizmu, skrajnego nacjonalizmu i ksenofobii.

Papież odnotował, że trwają dyskusje na temat warunków i ograniczeń, jakie trzeba postawić "polityce gościnności". Lecz debaty te, jak dodał, dotyczą nie tylko państw, ale również niektórych wspólnot parafialnych, które twierdzą, że jest zagrożony ich "tradycyjny spokój".

« 1 »

Zobacz także

 • sp
  01.10.2015 20:08
  Z tego, co czytam, to apel Franciszka nie obejmuje w żadnym razie Polski, bo to my byliśmy ostatnie wieki grabieni i nie u nas należy szukać nieuczciwego nadmiaru bogactw świata! Kraje postkolonialne niech sobie biorą ismalistów, jeśli tego pragną.

  Druga kwestia, to poszukanie nadmiaru bogactw w krajach islamskich, zasobnych w petrodolary.
  doceń 7
 • Edek Zapiekłys
  02.10.2015 00:13
  Dobry wieczór!
  Czy ja muszę jeszcze cokolwiek pisać ? ;-)
  doceń 11
 • Anaja
  02.10.2015 07:48
  Przeraziłam się czytając o ty równym podziale. To z Pisma Św.?
  doceń 4
 • Tomek
  02.10.2015 16:18
  Niestety chyba nawet papież Franciszek dał się zwieść ideologii multi-kulti.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama