Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kolejny strażnik z KL Auschwitz oskarżony

Niemiecka prokuratura wniosła w środę do sądu w Hanau (Hesja) akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. 92-letniemu byłemu esesmanowi zarzuca się pomocnictwo w morderstwie podczas służby wartowniczej w obozie.

Jak pisze agencja dpa, strażnik brał udział w rozładowaniu co najmniej trzech transportów z więźniami z Berlina, Drancy we Francji i Westerborku w Holandii. Co najmniej 1075 osób z tych transportów zostało zamordowanych w komorach gazowych natychmiast po przybyciu.

Akt oskarżenia trafił do sądu dla nieletnich, ponieważ oskarżony miał w chwili popełnienia przestępstw 19 lub 20 lat. 92-letni Niemiec jest jedną z 14 osób, których mieszkania przeszukano w lutym 2014 roku w związku z podejrzeniem o popełnienie zbrodni wojennych. O szczegółach oskarżenia prokuratura we Frankfurcie nad Menem poinformuje w czwartek.

Przed południem sąd w Lueneburgu skazał na cztery lata pozbawienia wolności innego strażnika z Auschwitz, Oskara Groeninga. Sędziowie uznali 94-letniego byłego esesmana za winnego pomocnictwa w zamordowaniu co najmniej 300 tys. osób.

Groening, jako członek formacji Waffen-SS, pełnił służbę w KL Auschwitz w lecie 1944 roku, gdy do obozu zagłady Birkenau deportowano ok. 425 tys. Żydów z Węgier, z czego co najmniej 300 tys. niemal natychmiast uśmiercono w komorach gazowych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama