Nowy numer 24/2021 Archiwum

Krótka historia papieskiego pastorału

Franciszek w Ameryce Południowej używa wyjątkowego - rzeźbionego w oliwkowym drewnie.

"Baculus pastoralis" to w dosłownym tłumaczeniu kij pasterski. W Kościele jest to laska o ślimakowatym zwieńczeniu - zarezerwowana dla biskupów, opatów, infułatów, a w chrześcijaństwie wschodnim - dla archimandrytów. Jedynie papież może używać pastorału z krzyżem - zwanego "ferula". Na początku pontyfikatu Franciszka jego pastorał o tyle zwracał uwagę, że papież sam w czasie swoich podróży dźwigał walizkę, w której był on schowany.

Aż w Niedzielę Palmową 2014 roku ojciec święty pokazał się wiernym na placu Świętego Piotra z pastorałem drewnianym. Podarowali mu go więźniowie osadzeni w zakładzie karnym San Remo. Wyrzeźbili go samodzielnie z drzewa oliwnego. Niestety, pastorał został zniszczony w czasie pielgrzymki papieża do Ziemi Świętej. Jednakże papież bardzo lubił ten pastorał i dlatego identyczny wykonano dla niego w Betlejem. Z zapewnień papieskiego rzecznika prasowego wynika, że ojciec święty będzie tego pastorału używał także podczas innych podróży. Wyrzeźbiona w drewnie laska zdaje się jeszcze wyraziściej nawiązywać do symboliki pasterskiego kija.

Zdałoby się, że pastorał to po prostu laska, a tymczasem każda z jego części ma znaczenie symboliczne. Górna część - dla biskupów ukształtowana w charakterystycznego "ślimaka" oznacza pasterską troskę i odwodzenie wiernych od zła. Środkowa - to podpora, symbol służby ludowi, kierowania, rządzenia i umacniania wiary. Dolna część - ostro zakończona - oznacza stanowcze działanie w napominaniu czy wręcz karceniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama