Nowy numer 4/2019 Archiwum

Islandzki parlament zniósł zakaz bluźnierstwa

Islandzki parlament zniósł w czwartek zakaz bluźnierstwa. Projekt ustawy w tej sprawie wniosła Partia Piratów, która prowadzi kampanię na rzecz wolności internetu. Zabroniona pozostaje mowa nienawiści.

Piraci podkreślili w swym projekcie ustawy, że "jest czymś niezwykle istotnym, aby w wolnym społeczeństwie obywatele mieli prawo do wolności słowa bez obaw przed karą".

Niektórzy członkowie Partii Piratów powtarzali stojąc przed gmachem parlamentu: "Jestem Charlie". Hasło to powstało tuż po styczniowym zamachu na francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" w Paryżu jako wyraz solidarności z jego ofiarami.

Uchwalenie tego prawa pokazuje, że społeczeństwo nie zrezygnuje ze swojej wolności pod wpływem krwawych ataków" - napisała Partia Piratów na swoim blogu.

Zakaz bluźnierstwa obowiązywał od 1940 roku. Za jego złamanie groziła kara trzech miesięcy więzienia lub grzywny.

Według mediów islandzkich Ewangelicko-Luterański Kościół Islandii wspierał zmianę, mówiąc że "prawo ograniczające wolność wyrażania myśli przeczy prawom człowieka".

Z kolei przedstawiciele Kościoła katolickiego, zielonoświątkowego oraz niektórzy duchowni Kościoła Islandii wypowiadali się przeciwko zniesieniu zakazu.

Zdaniem Kościoła katolickiego, jeśli wolność wyrażania myśli sięga zbyt daleko, tzn. umożliwia swobodne obrażanie uczuć religijnych, to narusza wolność osób indywidualnych i grup.

Ruch Piratów określa się mianem "międzynarodowej siły politycznej walczącej o zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności rządu." Powstał w Szwecji w 2006 roku, szybko zyskując zwolenników w ponad 60 krajach. W niektórych z nich przekształcił się w partię. Największą popularność zyskał w Islandii.

W wyborach z 2013 roku partia ta po raz pierwszy zapewniła sobie reprezentację w parlamencie Islandii, zdobywając trzy mandaty. Obecnie sondaże pokazują, że Piraci są najpopularniejszą partią w kraju.

« 1 »

Zobacz także

  • sceptyk
    04.07.2015 08:23
    Slusznie bo oznacza wolnosc i swieckosc panstwa - coś kwestionowane przez racjonalistow a niestety to ideal do ktorego daleko pewnym krajom czy chocby naszemu. Islam przeciez budzi oburzenie z chorymi nakazami oraz karami rowniez za to i najwyzsza - smierci co wcale nie przystaje do "religii pokoju" tak samo innej ktorej popularnosc lub celebrytyzm niepotrzebny tylko wzorce ktore pociagaja reszte.
    Wolnosc zas to nie przywilej a prawo czlowieka i w zadnym katolickim i innym 'wydaniu' bo jest tylio jedna w ramach ktorej mozna cos robic lub powstrzymywać ale mimo tlumaczen i tak religia chce zamnknac ogol w 'zlotej klatce' nie pytajac o zdanie i nie liczac z krytyka tego podejscia...
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy