Nowy numer 42/2018 Archiwum

Wiceszef KE chce homomałżeństw w całej UE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans chce, żeby Komisja doprowadziła do instytucjonalizacji małżeństw jednopłciowych we wszystkich państwach członkowskich. Postulat Timmermansa stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej, które nie nadaje Unii żadnych kompetencji w tym zakresie.

Słowa Timmermansa można odczytać jako groźbę względem państw członkowski UE, które konstytucyjnie potwierdzają naturalną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (ILGA) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że „Komisja powinna pójść dalej i podjąć działania, aby wszystkie kraje członkowskie UE zaakceptowały bez zastrzeżeń małżeństwa homoseksualne, tak jak inne małżeństwa”.

Prawna regulacja małżeństwa nie należy do kompetencji Unii Europejskiej. Próby ingerencji w prawną definicję małżeństwa przyjętą w państwach członkowskich przez organy Unii Europejskiej stoją w sprzeczności z zasadą subsydiarności wyrażoną w art. 5 Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej.

Przedstawiciele ILGA chcą jednak, by Unia Europejska zmusiła państwa członkowskie do zakwestionowania naturalnej tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny przez państwa członkowskie wykorzystując zasadę wzajemnego uznawania, która obowiązuje w ramach wspólnego rynku UE i umożliwia swobodny przepływ towarów oraz usług. Wiceprzewodniczący Timmermans zgadza się z tymi postulatami. Uznaje, że państwa członkowskie, które chronią naturalną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny powinny uznawać małżeństwa jednopłciowe zawarte w innych państwach członkowskich UE. W konsekwencji, uznane zostać powinny wg niego także prawa rodzicielskie homoseksualistów wobec dzieci, które posiadają oni na mocy przepisów obowiązujących w innych krajach.

Oświadczenie Timmermansa wzbudza tym większą konsternację, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat duża część państw Unii Europejskiej wzmocniła prawną ochronę naturalnej tożsamości małżeństwa poprzez gwarancje konstytucyjne. Regulacje takie zostały wprowadzone do ustaw zasadniczych Polski, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Bułgarii, Litwy i Łotwy.

« 1 »

Zobacz także

 • pola
  02.07.2015 11:37
  Większość ludzi ma pamięć rybki akwariowej. Ale nie wszyscy. Dobrze pamiętam rok 2003, przed referendum w sprawie przystąpienia do UE. Pamiętam wypowiedzi biskupów, którzy zaklinali, że UE nigdy nie narzuci nam niczego w sprawach moralnych. Pamiętam tez słynne : od unii lubelskiej do Unii Europejskiej. Pamiętam program w telewizji, kiedy to młodzi dominikanie wyszydzali osoby sceptyczne wobec wejścia do UE.
 • DNA
  02.07.2015 12:11
  I taki bałwan nie znający prawa jest wiceprzewodniczącym KE. Dyletantów zwalniać dyscyplinarnie za brak kompetencji. Już im się w głowach poprzewracało.
  doceń 3
 • bezpieczniak
  02.07.2015 12:55
  Podobno władza może więcej niż smród?! Skoro tak, to dlaczego w sieci pozostają dostępne treści, które podobno są uważane za nielegalne? Chyba tylko dlatego, żeby zrobić z ludzi hedonistów albo ... przestępców? I to przy własnej bezczynności.

  Walka ze skutkami przynosi doraźne korzyści polityczne. Prawo można wtedy traktować jako narzędzie represji wobec przeciwników politycznych. No chyba, że władza woli zapewniać bezpieczeństwo tylko sobie?
  doceń 0
 • BuryPies
  02.07.2015 16:55
  Może jeszcze każecie każdemu obywatelowai UE przynajmniej raz w miesiącu uczestniczyć w homoseksualnych orgiach w celu walki ze stereotypami i edukacji seksualnej?
  A może wprowadźcie też ustawowy nakaz poddawania się eutanazji po osiągnięciu wieku emerytelnego?

  UE powoli urasta to największego zagrożenie współczesnego świata.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy