Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Zalegalizują "małżeństwa" homoseksualne

W Irlandii zakończyło się w piątek głosowanie w referendum w sprawie legalizacji "małżeństw" jednopłciowych. Do głosowania na "tak" namawiały wszystkie partie polityczne oraz celebryci ze świata sportu, muzyki i kina, w tym aktor Colin Farrell i lider U2 Bono.

Było to pierwsze na świecie ogólnokrajowe referendum w tej sprawie. Obliczanie wyników referendum rozpoczęło się w sobotę rano.  

Według sondaży exit polls zawieranie "małżeństw" jednopłciowych zaaprobowano w stosunku 2:1. Irlandia stałaby się w ten sposób pierwszym krajem na świecie, w którym takie związki byłyby legalne na mocy ogólnokrajowego referendum.

W 2010 roku w Irlandii zalegalizowano homoseksualne związki partnerskie, w 2013 roku komisja ds. reformy konstytucyjnej zaleciła pełną legalizację małżeństw jednopłciowych, a premier Enda Kenny tę rekomendację poparł.

Uczestnikom referendum przedstawiono propozycję zmiany konstytucji tak aby odpowiedni zapis mówił o małżeństwie jako związku "dwóch osób, bez rozróżnienia ich płci". Aby stało się to faktem, w referendum potrzebna była zwykła większość.

Przyjęcie rozwiązania na "tak" oznaczałoby przyłączenie się Irlandii do grupy 18 krajów, w tym 13 w Europie, w których małżeństwa osób tej samej płci są legalne. Takie związki zostały zalegalizowane w 2014 roku w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Irlandii Północnej.

Do głosowania na "tak" namawiały wszystkie partie polityczne, w tym Fine Gael premiera Kenny'ego oraz celebryci ze świata sportu, muzyki i kina, w tym aktor Colin Farrell i lider U2 Bono. Natomiast przeciwnicy takiego rozwiązania prowadzili energiczną kampanię, w której przekonywali, że małżeństwo powinno być zarezerwowane dla związku kobiety i mężczyzny pragnących założyć rodzinę.  

 

« 1 »

Zobacz także

 • saherb
  24.05.2015 15:17
  To kolejny argument dla Polaków tam mieszkających, by wracać do Polski...
  doceń 3
 • saherb
  24.05.2015 15:30
  Pamiętajmy, że większość nie zawsze ma rację...
 • agnostos
  25.05.2015 09:52
  agnostos
  Irlandia wkroczyła do grona państw cywilizowanych. teraz czas na Polskę. Duda mówi, że będzie prezydentam wszystkich Polaków, prezydentem otwartym. Myślę, że w sprawie legalizacji związków homoseksualnych nie będzie więc przeciw.
 • Anna
  28.05.2015 12:41
  Jeśli wszystkie partie polityczne namawiały do głosowania na "tak", to tam w czasie wyborów nie ma z czego wybierać...!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL