Nowy numer 37/2021 Archiwum

Moskiewscy nie wstali

Skandal w ukraińskim parlamencie. Przedstawiciele patriarchatu okazali wierność Moskwie.

Do symbolicznego wydarzenia doszło podczas uroczystej sesji Rady Najwyższej, ukraińskiego parlamentu w Kijowie. Sesja została zwołana na 8 maja,  podczas obchodów Dnia Pamięci i Pojednania .W trakcie uroczystości prezydent Petro Poroszenko odczytał nazwiska 21 żołnierzy biorących udział w walkach na Wschodzie, którym przyznano tytuł bohatera Ukrainy. Dziesięciu spośród nich zginęło i tytuł otrzymali pośmiertnie. W tym momencie wszyscy uczestnicy uroczystości wstali i oklaskami przyłączyli się do wyróżnienia uhonorowanych. Demonstracyjnie nie wstała jedynie delegacja ukraińskiego Kościoła prawosławnego uznającego kanoniczną zwierzchność Patriarchatu Moskiewskiego.

Na zdjęciach z sesji widać, jak w pierwszym rzędzie stoją m.in. biskup Stanisława Szyrokoradiuk, katolicki ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej, która najbardziej została poszkodowana w wyniku walk na Wschodzie, biskup grekokatolicki, duchowny muzułmański oraz patriarcha Filaret (Denysenko) z prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Demonstracyjnie nie wstała natomiast, uczestnicząca w uroczystości delegacja ukraińskiego prawosławia podległego Moskwie składająca się z najważniejszych hierarchów tego Kościoła: metropolity kijowskiego  i całej Ukrainy Onufrego (Berezowskiego), metropolity bawarskiego i boryspolskiego Antoniego oraz metropolity obuchowskiego Joana.

Ponieważ incydent została zauważony przez ukraińskie media i wywołała powszechne oburzenie, także wśród prawosławnych, wyjaśnienia w tej sprawie złożył biskup Klemens z Patriarchatu Moskiewskiego.  Podczas spotkania z mediami oświadczył, że metropolita Onufry ma szacunek dla wszystkich bohaterów, ale nie wstając chciał wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkiej przemocy i wojny, także tej, która toczona jest we Wschodniej Ukrainie.  Media ukraińskie zwracają uwagę także na inną okoliczność tego incydentu. Petro Poroszenko należy do ukraińskiego Kościoła prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, ale po objęciu urzędu prezydenta zaczął brać udział w nabożeństwach organizowanych przez Patriarchat Kijowski.  Nie wstając przed nim, metropolita Onufry chciał pokazać dystans wobec postawy prezydenta, który uczestniczy w „schizmatyckich” nabożeństwach Patriarchatu Kijowskiego, oceniają incydent niektóre ukraińskie media.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się