Nowy numer 43/2020 Archiwum

"Nazistowska Polska" w popularnej grze w USA

W edukacyjnej grze karcianej wyprodukowanej przez firmę Mattel, największego w USA producenta zabawek pojawia się określenie "nazistowska Polska". Ambasada RP w Waszyngtonie - jak zapewniono PAP w czwartek - już wysłała do prezesa firmy list z interwencją.

O grze donosi "Nowy Dziennik", jedna z najstarszych gazet polonijnych w USA. Jak pisze gazeta, chodzi o bardzo popularną grę karcianą "Apples", w której dzieci mają łączyć hasło z jednej karty z definicją znajdującą się na drugiej. Gra jest w sprzedaży nie tylko w USA, ale i w innych krajach i jak informuje na opakowaniu producent: już sprzedano ponad 3 mln egzemplarzy.

W jednej z edycji gry pt. "Party Tin" znalazła się karta, na której dzieci mogą przeczytać, że film "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga z 1993 roku opowiada "prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował 1 tys. Żydów z nazistowskiej Polski".

Jak powiedział PAP rzecznik ambasady RP, placówka została zaalarmowana w sprawie gry przez redakcję "Nowego Dziennika".

"Ambasada podjęła natychmiastową interwencję u prezesa koncernu, wzywając firmę Mattel do korekty określenia całkowicie niezgodnego z prawdą historyczną i godzącego w dobre imię naszego kraju. Mamy nadzieje, że będzie skuteczna" - powiedział PAP rzecznik ambasady.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama