GN 41/2019 Archiwum

Anglikańsko-katolicki pogrzeb Ryszarda III

W anglikańskiej katedrze w Leicester odbył się dzisiaj powtórny pogrzeb Ryszarda III, króla Anglii.

Zginął w 1485 r. w bitwie pod Bosworth. Został pochowany w miejscowym klasztorze franciszkanów, zburzonym w czasie reformacji. Miejsce jego pochówku popadło w zapomnienie i było nieznane przez kilka stuleci. Archeolodzy odkryli je przed trzema laty. Uroczystości pogrzebowe miały charakter ekumeniczny, anglikańsko-katolicki, ponieważ Ryszard III był królem katolickim. Homilię wygłosił katolicki prymas Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols. W ubiegłą niedzielę odprawił on również nad trumną króla katolicką liturgię brewiarzową.

„W tamtym czasie – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Nichols – Anglia była oczywiście krajem katolickim i wiara katolicka była głęboko zakorzeniona wśród mieszkańców. Również sam król Ryszard III był człowiekiem wierzącym. Abp Justin Welby przywiózł na pogrzeb króla jego osobisty brewiarz, modlitewnik. Znajdują się w nim notatki napisane przez samego króla. Wiemy więc, że modlił się tą książką i medytował nad tymi modlitwami. Dlatego, kiedy sprawowałem kompletę nad trumną króla, mogłem powiedzieć, że Ryszard dobrze znał tę modlitwę”.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL