Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kilku Polaków walczy po stronie separatystów

Kilku Polaków walczy na Ukrainie po stronie separatystów, ok. 10 po stronie ukraińskiej - powiedział PAP Marek Opioła (PiS), po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych, która zapoznała się z informacjami SWW, AW i OSW nt. sytuacji na Ukrainie.

Speckomisja rozmawiała w czwartek z szefem Służby Wywiadu Wojskowego gen. Radosławem Kujawą oraz przedstawicielami Agencji Wywiadu i Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Omówiliśmy obecną sytuację i prognozy tego, co może się wydarzyć" - powiedział Opioła. Dodał, że z informacji przekazanych posłom wynika, iż po stronie separatystów "na palcach jednej ręki" można policzyć te osoby z Polski, które zaangażowały się w walkach.

"Ze strony realnych władz ukraińskich i batalionów ochotniczych sprawa jest trudna do zweryfikowania, bo są to osoby, które są mniejszością ukraińską w Polsce, czy studiowały w Polsce, mają polskie paszporty" - mówił. "Oblicza się, że może to być ok. 10 osób" - dodał.

Zaznaczył, że komisja analizuje rozwój sytuacji na Ukrainie systematycznie, również za dwa tygodnie wysłucha informacji w tej sprawie ze strony Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Polacy nie mogą słu­żyć w obcej armii; taki czyn zagrożony jest karą więzienia od 3 mie­się­cy do lat 5.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama