Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO

Jeśli Ukraina zechce, może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki - oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina Stoltenberg powiedział, że uszanuje decyzję ukraińskich władz, które zapowiedziały odejście od zasady nieprzynależności do sojuszy wojskowych.

"Jeśli Ukraina zechce ubiegać się o członkostwo w NATO, to może to uczynić. Potraktujemy to, tak jak zawsze, a zatem ocenimy, czy Ukraina spełnia standardy i przestrzega zasad (Sojuszu), co jest warunkiem wstępnym przystąpienia do NATO" - powiedział Stoltenberg.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i Ukrainy potępili we wspólnym oświadczeniu Rosję za "celowe destabilizowanie wschodniej Ukrainy" i koncentrowanie wojsk na zaanektowanym Krymie. Wyrazili również zaniepokojenie koncentrowaniem przez Rosję sił na Morzu Czarnym.

Stoltenberg poinformował też, że powołano cztery fundusze powiernicze, które będą przeznaczone na pomoc w reformie dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa i rehabilitację kombatantów.

« 1 »

Zobacz także

  • oligarcha maly
    02.12.2014 14:04
    W wewnętrznym ukraińskim dialogu – bunt na wschodzie jest dokładnie taką samą rewolucją jak ta, która miała miejsce na Majdanie, są między nimi jednak dwie różnice – majdan został zawłaszczony przez 3cią generację oligarchów, którzy rządzą Ukrainą od 23 lat, a bunt w Donbasie ma autentyczny rewolucyjny charakter będący wynikiem leków ludzi przed wszystkim tym, co ci oligarchowie sobą prezentują.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama