Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czwarty konwój

Pojadą z pomocą na wschodnią Ukrainę. Tym razem dotrą też do Polaków na Ukrainie.

Stowarzyszenie Pokolenie z Katowic, które od lutego br.  zorganizowało już trzy duże konwoje  z pomocą dla Ukrainy, kontynuuje swoją misję. Od stycznia br. Stowarzyszenie zebrało już 350 tys. zł. Środki zostały rozdysponowane na różne formy humanitarnego wsparcia dla ludności oraz jednostek Gwardii Narodowej walczących we wschodniej Ukrainie.

8 grudnia wyrusza czwarty konwój Stowarzyszenia. Tym razem skierowany będzie także do środowisk Polaków mieszkających na Ukrainie. Są to paczki świąteczne dla dzieci z okolic Żytomierza oraz ciepła odzież i środki czystości dla uchodźców z Donbasu.

Sytuacja uchodźców jest szczególnie trudna. Gdy opuszczali swoje domy wiosną i latem, najczęściej zostawiali  tam wszystkie swoje osobiste rzeczy licząc, że wkrótce uda im się wrócić. Dary dla uchodźców zostaną wyładowane w Kijowie, a dalszą ich dystrybucją zajmować się będzie Fundacja Pomocy dla Uchodźców, prowadzona przez Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, która ma siedzibę w Klasztorze Michajłowskim w Kijowie.

Ze środkami czystości oraz ciepłą odzieżą dla oddziałów Gwardii Narodowej konwój pojedzie do strefy przyfrontowej. Celem jest rejon miasta Debalcewa. To ważny węzeł komunikacyjny między Ługańskiem a Donieckiem. O panowanie nad tym rejonem siły ukraińskie toczą zaciekłe walki z separatystami oraz wspierającymi ich oddziałami rosyjskimi. W magazynach stowarzyszenia znajduje się kilka ton odzieży dla uchodźców. Wolontariusze chcą jeszcze zebrać pieniądze, aby zakupić środki higieniczne i ciepłą odzież dla Gwardii Narodowej.

Chętni do wzięcia udziału w akcji „Jestem Polakiem, pomagam Ukrainie” mogą wpłacać na adres Stowarzyszenie Pokolenie, ul. Drzymały 9/4, 40-059 Katowice, numer konta: ING Bank Śląski 89105012141000002319853707.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się