Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie oddzielać teorii od praktyki wiary

Kard. Müller sprzeciwił się traktowaniu teologii jako dziedziny oderwanej od życia wiernych.

O ścisłym związku doktryny i duszpasterstwa przypomniał kard. Gerhard Müller otwierając posiedzenie Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jakiekolwiek oddzielanie teorii od praktyki wiary byłoby subtelną, lecz poważną herezją chrystologiczną – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który jest zarazem przewodniczącym Komisji.

Sprzeciwił się on traktowaniu teologii jako dziedziny oderwanej od życia wiernych. To nie jest prawdziwa teologia. W prawdziwej teologii rozumienie wiary nie jest nigdy oddzielone ani przeciwstawione duszpasterstwu czy doświadczeniu wiary. Teologia ma zawsze głęboki wymiar duszpasterski – podkreślił kard. Müller.

Powiedział on również, że w opinii Ojców Kościoła teologia zawsze rodzi się na liturgii, w adoracji tajemnicy Boga i kontemplacji Słowa, które stało się ciałem. Przypomniał on o szczególnej odpowiedzialności teologów. Wiara chrześcijańska nie jest bowiem doświadczeniem irracjonalnym. My, teolodzy jesteśmy stróżami i krzewicielami rozumności wiary. W mediacji chrystologicznej Bóg udziela się naszemu rozumowi, również w racjonalności Jego samo-objawienia – powiedział kard. Müller na otwarcie obrad Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

« 1 »

Zobacz także

 • Moria
  02.12.2014 08:13
  "Dlatego też objawienie Chrystusa jest podstawową zasadą normatywną teologii. Uprawia się ją zawsze w Kościele i dla Kościoła, Ciała Chrystusa, stanowiącego jedno z Chrystusem, a tym samym także w wierności Tradycji apostolskiej. Dlatego teolog musi prowadzić swe prace w jedności z żywym głosem Kościoła, czyli z żywym Magisterium Kościoła, uznając jego władzę. Traktowanie teologii jako prywatnej sprawy teologa oznacza niezrozumienie samej jej istoty. Jedynie wewnątrz wspólnoty kościelnej, w jedności z prawowitymi pasterzami Kościoła praca teologa ma sens. Wymaga ona oczywiście kompetencji naukowych, ale także, w nie mniejszym stopniu, ducha wiary i pokory właściwego temu, kto wie, że Bóg żywy i prawdziwy, będący przedmiotem jego refleksji, nieskończenie przekracza ludzkie możliwości percepcji. Jedynie przez modlitwę i kontemplację można wyrobić w sobie poczucie Boga i uległość wobec działania Ducha Świętego, dzięki czemu dociekania teologiczne zaowocują dobrem dla całego Kościoła i, powiedziałbym, również ludzkości."

  Benedykt XVI
  1 XII 2005 — Do Międzynarodowej Komisji Teologicznej
  doceń 5
 • _jasiek
  02.12.2014 09:37

  "My, teolodzy jesteśmy stróżami i krzewicielami rozumności wiary".
   

  Jest to fundamentalne wyznanie katolickiej ortodoksji. Atak modernistów zasadza się do sprowadzenia wiary jedynie do sfery uczuć, faktycznie godząc w całe Nauczanie Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Jego Samego sprowadzając do pozycji charyzmatycznaego proroka i niczego więcej.

  doceń 1
 • Osiołek
  02.12.2014 21:18

  powiedział kard. Müller na otwarcie obrad Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

  Kard. Müller: Teologia i duszpasterstwo nie są sobie przeciwstawne, i co to za nowość komu na pożytek ???
  jUż STARZY RZYMIANIE MóWILI:

  tHEORIE SINE PRAXIS SICUT CURUS SINE AXIS, WIEC żADNA REWELACJA W STWIERDZENIU MÜLLERA.

  Jakiekolwiek oddzielanie teorii od praktyki wiary byłoby subtelną, lecz poważną herezją chrystologiczną – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który jest zarazem przewodniczącym Komisji.
  CZYżBY tak zaraz i automatycznie ???
  BYŁOBY z pewnością grzechem LOGIKI, a bez wskazania co i w jakiej materii ora bez argumentu, najwyżej głupotą by to było, a już dlaczego?
  chrystologiczną?, to trzeba też po temu kryterów.
  Sprzeciwił się on traktowaniu teologii jako dziedziny oderwanej od życia wiernych. To nie jest prawdziwa teologia.
  A co jest prawdziwą teologią nie jest aż tak proste, żeby to człowiek
  mógł tak w biegu i retorytycznie stwierdzić...


  PApIEż fRAńCISZEK TAK Ją OKREśLA:(tu w GN)

  Wielu może znać naukę a także teologię! Ale jeśli nie uprawiają tej teologii na kolanach, to znaczy z pokorą, jako maluczcy, nic nie zrozumieją. Powiedzą nam wiele rzeczy, ale nic nie zrozumieją.

  „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś prostaczkom”, papież zaznaczył, że oczy ubogiego są najbardziej dostosowane, by dostrzec Chrystusa, a przez Niego, kim jest Bóg. 

  Teologia ma zawsze głęboki wymiar duszpasterski – podkreślił kard. Müller. nie tylko głęboki, ale i szeroki.(osiołek)

  Powiedział on również, że w opinii Ojców Kościoła teologia zawsze rodzi się na liturgii, w adoracji tajemnicy Boga i kontemplacji Słowa, które stało się ciałem. Przypomniał on o szczególnej odpowiedzialności teologów ...tEOLODZY BYLI PREWAżNIE HERETYKAMI....

  Wiara chrześcijańska nie jest bowiem doświadczeniem irracjonalnym.

  My, teolodzy jesteśmy NIESTETY, NIE STRóżAMI, BROń NAS OD TEGO Boże.i krzewicielami rozumności nie pasuje mi to tAK
  W mediacji ??. NIE ROZUMIEM, MożE W MEDYTACJI ??chrystologicznej Bóg udziela się naszemu rozumowi, również w racjonalności Jego samo-objawienia – powiedział kard. Müller na otwarcie obrad Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

  Kard. Müller: Kościół nie może aprobować rozwodów, TO JEST JASNE,
  ALE Też NIE ZAMYKAć OCZU, żE TU Bóg ZłąCZYŁ, a czasem od POCZąTKU DwóCH WARIATóW, a co się nagadali rodzice
  ale co wy wiecie, to my, a potem tragedia...

  Na dramat dzieci osób rozwiedzionych, które żyją w nowych związkach zwrócił uwagę prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller. A czasem to stare było tym piekłem dla nich, a nie zawsze to nowe, ale tego pojąć już nie mogą i nie dopuszczają do zrozumienia,że inaczej też może być... i to jest ich racjonalne podejście do wiary !!!prawda...

   
   

  doceń 0
 • pcc
  02.12.2014 22:42
  No ale przecież Kościołowi nieraz zdarzało się oderwanie teologii od życia. Ojcowie soborowi na V Soborze Latereńskim byli tak oderwani od życia, że obradowali nad palącym problemem statusu duszy w czyśćcu nie dostrzegając mieszanki wybuchowej, na którą 5 lat później iskrę rzucił Luter.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama