Nowy numer 21/2023 Archiwum

Caritas Polska pomaga uchodźcom na Ukrainie

Caritas rozpoczęła projekt pomocy humanitarnej na rzecz uchodźców na terenie Ukrainy. Jego celem jest wsparcie uchodźców wewnętrznych, którzy w wyniku konfliktu zbrojnego trwającego na obszarze obwodu donieckiego i ługańskiego uciekli na zachód kraju.

- Ważne jest, by pomagać każdemu człowiekowi w trudnej sytuacji. Takie jest przykazanie miłości. Obecnie potrzebna jest pomoc Ukraińcom. Żyją w czasie wojny, ponadto są naszymi sąsiadami, a najbliższemu sąsiadowi należy pomagać. To także szansa, by dać im nadzieję na nowe życie – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

Uczestniczący w projekcie mieszkańcy Ukrainy otrzymają pomoc m.in. w znalezieniu zakwaterowania, a także pokrycia czynszu i opłat komunalnych za mieszkanie. Ponadto otrzymają ciepłą odzież i artykuły grzewcze, które ułatwią im przetrwanie nadchodzącej zimy. Caritas udzieli również wsparcia prawnego, psychologicznego i zawodowego.

Według Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do przesiedlenia zmuszonych zostało 275 489 osób. Stanowią oni grupę uchodźców wewnętrznych, którzy uciekli ze wschodniej Ukrainy w obawie o swoje zdrowie lub życie z powodu trwającego na obszarze obwodu donieckiego i ługańskiego konfliktu zbrojnego.
Skalę kryzysu humanitarnego na Ukrainie tuż przed zbliżającą się zimą obrazuje nie tylko liczba osób przesiedlonych, ale również liczba osób, które wyjechały z Ukrainy. Jest ich ponad 400 tys. Uciekli w większości do Rosji, Polski i Białorusi, a także do krajów takich jak: Mołdawia, Rumunia, Węgry, Niemcy i Szwecja.

Wsparcie 750 Ukraińców objętych projektem udzielone zostanie przy współpracy z Caritas Ukraina Kościoła Greckokatolickiego, która dysponuje niezbędnym zapleczem instytucjonalnym i logistycznym. Caritas Ukraina posiada biura w sześciu miastach zachodniej Ukrainy: we Lwowie, Drohobyczu, Sokalu w obwodzie lwowskim, Iwano-Frankiwsku w obwodzie iwanofrankiwskim, Kołomyi w obwodzie czerniowieckim oraz w Nowowołyńsku w obwodzie wołyńskim.

Projekt pt. „Udzielanie pomocy w zakwaterowaniu i przygotowaniu do zimy dla osób wewnętrznie przesiedlonych z regionów objętych konfliktem na Ukrainie” jest realizowany we współpracy Caritas Polska i Caritas Ukraina. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy humanitarnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Poza tym zorganizowane zostaną transporty z pomocą humanitarną. W archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej od środy 12 listopada do piątku 14 listopada, w godzinach 16.30 - 21.00 będzie zbierana żywność długoterminowa i chemia. Zbiórka będzie przeprowadzona w siedzibie Caritas Polska, przy ul. Okopowej 55. Jak poinformował rzecznik Caritas Polska, Paweł Kęska, tym razem zbiórka nie obejmuje ubrań, bo "aby je przesłać potrzebne są specjalne oclenia, a to wydłuża czas".

Transport humanitarny zostanie wysłany na przełomie listopada i grudnia br. do Lwowa, a stamtąd na wschód Ukrainy. W tym samym czasie lokalne zbiórki zostaną przeprowadzone przez Caritas diecezjalne w Częstochowie i w Gdańsku.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast