Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kuba: Pierwsza od 55 lat budowa kościoła

Władze Kuby po raz pierwszy od 55 lat zezwoliły na budowę kościoła katolickiego w tym kraju. Zdaniem ekspertów jest to oznaką poprawy relacji między Watykanem a Hawaną. Władze kościelne poinformowały o tym w poniedziałek.

Kościół, którego budowa zostanie sfinansowana z darów katolików z Tampy na Florydzie, powstanie w Sandino w prowincji Pinar del Rio. W kościelnej publikacji "Christian Life" poinformowano, że w świątyni będzie miejsce dla 200 osób.

"Budowa kościoła jest wyraźną demonstracją nowej fazy, poprawy relacji między Kościołem a państwem" – powiedział Enrique Lopez Oliva, profesor historii religii na Uniwersytecie Hawany.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że stosunki Kościoła katolickiego z oficjalnie ateistycznymi władzami Kuby były napięte przez wiele lat po rewolucji kubańskiej z 1959 roku, ale relacje te zaczęły się poprawiać przed wizytą papieża Jana Pawła II w 1998 roku.

Rząd kubański przywrócił święta Bożego Narodzenia wolne od pracy dla wierzących i zaczął zezwalać na transmisje Mszy świętych w oficjalnych mediach. Członkom partii komunistycznej przestano zabraniać udziału w życiu kościelnym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama