Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jutro rozpoczyna się tydzień noblowski

W poniedziałek rozpoczyna się tydzień noblowski, podczas którego poznamy laureatów Nagrody Nobla. W Sztokholmie ogłoszony zostanie Nobel z medycyny, fizyki, chemii, literatury oraz ekonomii. Pokojowa Nagroda Nobla skupi uwagę świata na Oslo.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny ogłoszony zostanie w poniedziałek w auli Instytutu Karolinska. Komitet Noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk przyzna Nobla z fizyki we wtorek; następnego dnia, w środę, z chemii.

Najprawdopodobniej w najbliższy czwartek, tak jak w latach poprzednich, sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund otworzy drzwi sali Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie i ujawni nazwisko laureata literackiego Nobla. Dokładna data tej uroczystości (jeden z czwartków października) zgodnie z tradycją podawana jest na początku Tygodnia Noblowskiego.

W tym roku po raz pierwszy, jak poinformował Englund, zaostrzono środki bezpieczeństwa, co spowoduje, że nie wszyscy chętni będą mogli wysłuchać werdyktu na żywo. Dotychczas wystarczyło zgłosić swój udział, a jeszcze kilka lat temu po prostu przyjść niemal z ulicy.

W piątek uwaga świata skupiona będzie na Oslo, gdzie norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Zgodnie z wolą fundatora nagrody Alfreda Nobla wyróżnienie za działalność na rzecz pokoju przyznaje pięcioosobowy komitet powoływany przez norweski parlament.

W Norwegii tuż przed tegorocznym werdyktem odżyła dyskusja nad upolitycznieniem komitetu. Jego skład odzwierciedla aktualną sytuację polityczną w Norwegii i zdaniem komentatorów może służyć doraźnym interesom. Jako przykład kontrowersyjnej decyzji podaje się przyznanie Nobla w 2009 roku prezydentowi USA Barackowi Obamie.

Sugeruje się, aby do prestiżowego gremium zaprosić osoby z zewnątrz, w tym nawet przedstawicieli innych narodowości.

Tegoroczna decyzja komitetu o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla będzie ostatnią, w którym większość ma lewica. W 2015 roku główną rolę odegrają przedstawiciele rządzącej Norwegią centroprawicy. Oznacza to, że przewodniczący Thorbjoern Jagland prawdopodobnie pożegna się z tą funkcją.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii ogłoszona zostanie w przyszły poniedziałek 13 października w Sztokholmie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama