Nowy numer 08/2020 Archiwum

Ludzkie szczątki leżą na ulicach

Terroryści z Boko Haram zabraniają pochówku ofiar rzezi, jakiej dokonali w mieście Bama w stanie Borno w północno-wschodniej części Nigerii. Części ludzkich ciał rozkładają się na ulicach miasta.

Zdobycie miasta  otworzyło im drogę do podbicia stolicy tego stanu – Maiduguri.

Około 26 tysięcy mieszkańców Bama zostało wysiedlonych przez członków tej terrorystycznej organizacji odpowiedzialnej za morderstwa i zamachy w północnej części kraju.

Nasilająca się działalność nigeryjskich islamistów niesie za sobą obawy dezintegracji kraju, jak ma to miejsce w Syrii i Iraku, gdzie doszło do utworzenia samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego. 

Aktualna sytuacja w stanie Borno jest opisywana przez lokalnych polityków jako "przerażająca". "Tak wiele ludzkich szczątków leży na ulicach, a ludziom nie pozwala się nawet pochować zamordowanych. Sytuacja z dnia na dzień jest coraz gorsza" - mówi dla BBC, senator stanu Borno, Ahmed Zanna.

W ciągu ostatnich miesięcy Boko Haram opanowała kilka miast w północno wschodniej części Nigerii. Wizja zdobycia przez sektę, liczącego dwa miliony mieszkańców głównego miasta, Maiduguri, jest określana przez polityka jako "katastroficzna". Dlatego "błaga" on władze o przysłanie większej ilości wojska w celu ochrony przed terrorystami.

Tym czasem na pograniczu Nigerii z Kamerunem koczuje ponad 30 tys. osób, które zbiegły przed ofensywą Boko Haram.

Świadkowie mówią o ponad 60 osobach zarżniętych maczetami, z których większość stanowili chrześcijanie. Do zbrodni doszło w mieście Kerawa.

Islamiści zaczynają jednak przenikać także do Kamerunu i atakować tamtejsze wioski.

« 1 »

Polecamy

  • goscimira
    04.09.2014 20:09
    Psochole do nie kończącej się potęgi. Z takimi się nie rozmawia. Takich zamyka się w pokojach bez klamek w ubrankach bez sznurków by w imię szatana nie popełnili rytualnego samobójstwa.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama