Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Otwarta agresja Rosji przeciw Ukrainie

Rozpoczęła się bezpośrednia i otwarta agresja przeciwko Ukrainie ze strony Rosji - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wystąpieniu w liceum wojskowym.

"Przeciwko Ukrainie rozpoczęła się bezpośrednia i otwarta agresja ze strony sąsiedniego państwa. To w zasadniczy sposób zmienia sytuację w strefie działań bojowych, stawia nowe, o wiele bardziej złożone problemy przed naszymi strukturami siłowymi" - mówił Poroszenko.

Przyznał, że w ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja w rejonie operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez siły rządowe przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.

"Analizujemy teraz dokładnie wydarzenia minionego tygodnia. Wnioski będą poważne, w tym wnioski kadrowe" - zapowiedział szef państwa.

Poroszenko ocenił, że żołnierze ukraińscy, którzy "w Donbasie bronią kraju przed agresją zewnętrzną", bronią nie tylko Ukrainy, ale też "światowej granicy demokracji i wolności na wschodzie". Jak dodał, Ukraina jest dzisiaj "prawdziwą forpocztą Europy". W ten sposób, jak mówił, Ukraińcy bronią swojego prawa, by być nieodłączną częścią cywilizacji europejskiej.

Prezydent wziął udział w uroczystościach w liceum wojskowym z okazji początku roku szkolnego. Zwracając się do licealistów mówił m.in., że oficer ukraiński powinien znać nie tylko język państwowy, ale też jeden z języków europejskich.

W minionym tygodniu siły ukraińskie poniosły straty w walkach z separatystami, którzy m.in. okrążyli Iłowajsk, leżący na południowy wschód od Doniecka. Walki oddziałów rządowych z rebeliantami trwają także w Doniecku, który atakowany jest od zachodu. W poniedziałek rano dowództwo operacji antyterrorystycznej powiadomiło, że trwają walki z batalionem rosyjskich czołgów o lotnisko w Ługańsku.

W piątek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Rosja jest zaangażowana w bezpośrednie operacje militarne na wschodzie Ukrainy.

« 1 »

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  01.09.2014 12:39
  Polsce potrzebny jest premier na ciężkie czasy.
  Pani Kopacz i Pani Bieńkowska to zdecydowanie zbyt mały kaliber.
  Obok Jerzego Buzka dobrym kandydatem na Premiera RP byłby Radosław Sikorski, to fighter, który wie jak postępować z Putinem i z Kaczyńskim.
 • AmD
  01.09.2014 13:38
  Sikorski premierem? :D
  Chyba Pan pamięta jego działania jako minister spraw zagranicznych? Sprzedaż Polski ;)
 • Greg
  01.09.2014 13:44
  Twoje stwierdzenie Piotr jest pozbawione sensu, pan Sikorski jest tak samo skompromitowanym politykiem jak wiekszosc tzw. elit politycznych w Polsce. By byc dobrym politykiem nie zawsze jest pozadane bycie kims "flexible",ale rowniez by miec minimum wartosci ktorych nigdy sie nie opuszcza. Do takich politykow napewno nie naleza ani Bienkowska, ani Buzek ani Sikorski. Wszyscy sa relatywistami moralnymi, dlatego dla wielu z nas sa pozbawieni jakiejkolwiek sily by moc prowadzic innych.Mowiac prosciej reprezentuja swoj wlasny interes, a nie interes spoleczenstwa, jakim by nie bylo
  doceń 1
 • Stanisław_Miłosz
  01.09.2014 23:19

  Jeśli chodzi o Sikorskiego to ważną funkcję na miarę swoich zdolności intelektualnych - choć z pewnością nie na miarę ambocji - już sobie zapewnił. I wystarczy. Otóż załatwił sobie wydzielenie swojej posiadłości jako odrębnej wsi. Jak tłumaczył (chyba na Twitterze) dlatego, że jego zagranicznych gości GPS prowadził zamiast do jego rancza to do byłego PGR, a tam wiadomo, bydło i kamieni kupa. Więc wstyd. Ale mniejsza dlaczego, do rzeczy. Wieś jak to wieś sołtysa musi mieć. Zatem może sobie teraz urządzić kampanię wyborczą i w samorządowych wyborach wybrać się na sołtysa. Tyle w temacie.

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama