GN 24/2018 Archiwum

Linia kolejowa do Zakopanego zamknięta

W związku ze wznowieniem prac przy budowie kolejowego mostu nad powstającym zbiornikiem wodnym Świnna Poręba, linia kolejowa do Zakopanego w poniedziałek została ponownie zamknięta. Utrudnienia potrwają do połowy grudnia. Pociągi na tej trasie kursowały w wakacje.

Jak wyjaśnił Maciej Dudkiewicz z PKP PLK, utrudnienia są związane z przekładaniem linii kolejowej - dotychczasowy przebieg trasy w okolicach przyszłego zbiornika wodnego będzie zalany. Nowe tory zostaną poprowadzone po moście kolejowym. Normalny ruch kolejowy na linii Kraków - Zakopane zostanie przywrócony w połowie września.

W związku z pracami, pociągi nie kursowały do i z Zakopanego od 9 marca - ruch był przywrócony tylko na okres wakacji.

W związku z pracami budowlanymi, do grudnia nie będą też kursowały lokalne pociągi. Wzdłuż trasy została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

W grudniu ub. r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego. Most ma 234 m długości i 27 m wysokości. W tym roku ma zostać ukończony drugi most kolejowy nad rzeką Skawą w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej; jest większy od pierwszego - liczy prawie 400 m. i będzie to największy tego typu obiekt w Małopolsce.

Zbiornik wodny na Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik ma zostać oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r., jednak zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami przy pracach kolejowych na tym terenie.

« 1 »

Zobacz także

  • RedPanda
    02.09.2014 11:29
    Czy nie jest tak, że tzw. Zakopianka ma zbyt duże natężenie ruchu a trasa kolejowa do Zakopanem świeci pustkami? Proponuję zerwać wszystkie szyny, podkłady i trakcję i położyć nową drogę do Zakopanem. Teren jest, nie będzie sporów. I jak tanio! A ruch tam można by puszczać wahadłowo. W piątki droga jednokierunkowa do Zakopanem a w niedziele do Krakowa.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama